Левски Лукойл се спаси на магия и в Ямбол

(сн: НБЛ, архив)
24-03-2021 20:51 | BGbasket.com

Левски Лукойл се измъкна по невероятен начин в последната минута срещу Ямбол като гост и победи с 87:80.

За последно "сините" загубиха в зала "Диана" преди почти четири години.

И двата отбора влязоха в мача силно обезкървени - Левски отново без Тасич, Минчев и Захариев, а освен Иван Лилов и Франклин Уилямс, Ямбол бе днес и без Кръстан Кръстанов и Стилиян Иванов.

Домакините въпреки това излязоха много нахъсано и решени да постигнат целта, поставена от Тони Дечев само преди десетина дни - победа над отбор от Топ 3.

Първата част бе много равностойна, но в Левски вече си личеше огромната умора от късата ротация и втория мач в рамките на три дни.

Това се видя във втория период, когато Ямбол диктуваше събитията на терена и се възползва по отличен начин от хаотичната игра на "сините" и се откъсна в резултата. Преди края на полувремето момчетата на Тони Дечев имаха вече двуцифрена преднина. Левски вкара едва 12 точки в тази четвърт, а домакините водеха с 45:34 на почивката.

След подновяването на играта очаквано Левски бе в подем, вдигна малко процентите на стрелба и стопи изоставането си само до две в шестата минута от полувремето.

Неприятно за Ямбол дойде и петото лично нарушение на Андрей Иванов в този момент, но домакините не спряха да си вярват и продължиха да държат мача в свои ръце.

Те завършиха по-силно третата част, като я загубиха само с три точки и запазиха доста от аванса си и в четвъртата. Серия от 11-0 за Левски обаче направи нов обрат, преди Дарин Иванов да отбележи две поредни тройки за Ямбол.

Между тях обаче за пет фаула напусна и Уили Атууд, който си изпроси и техническо нарушение заради несагласието си с отсъждането. Домакините обаче направиха и два пъти крачки във финалните 3 минути от мача и Левски пак поведе с 1.

Стоян Петков също излезе за пет нарушения и Ямбол заигра изцяло с ниска петица, със 197-сантиметровият Матушев като най-висок на терена.

В последната минута и двата отбора влязоха напълно равни - 80:80, но Чавдар Костов реализира ключов кош, а след това Венци Петков бе фаулиран и довърши започнатото за 87:80 отново от наказателната линия.

Левски нямаше ден от тройката, а пропусна и доста наказателни удари, макар че генерално изпълни доста повече от съперника си - 32 шута срещу 5 за Ямбол.

21 точки за успеха реализира Венци Петков, 19 добави Кийт Бенсън и 14 Чавдар Костов.

Ерик МакГил завърши с 22 и 10 асистенции за Ямбол, 21 вкара Уили Атууд и 17 - Дарин Иванов.