Едно полувреме и 15 тройки стигнаха на Академик срещу Ямбол

01-04-2021 20:39 | BGbasket.com

Академик Пловдив записа важна победа в битката за четвъртото място в редовния сезон в Националната баскетболна лига. Тимът остава на тази позиция във временното класиране, след като на свой терен надви Ямбол със 102:77, най-вече след по-силно второ полувреме.

Домакините отбелязаха 15 тройки срещу 9 за опонента си, като имаха сериозно предимство също при борбите (42 срещу 30) и асистенциите (28 срещу 18).

В този мач начело на пловдивския тим отново бе старши треньорът Йордан Янков, който отсъстваше в предните две срещи по лични причини. Гостите пък бяха без Кръстан Кръстанов, но в игра се завърнаха Иван Лилов и Франклин Уилямс.

Победата бе десета за Академик от началото на сезона, като тимът има и 11 загуби. Ямбол пък е с баланс 7-13.

Двубоят започна изключително равностойно, като през цялата първа четвърт играта вървеше кош за кош, а разликата не надхвърли 3 точки. Обрад Томич даваше сериозно предимство на домакините в подкошието, но тимът правеше много грешки и след десет минути игра имаше малък аванс при 22:20.

В началото на втория период настъпи подем в играта на Академик, който много бързо дръпна с двуцифрена преднина – 36:25. Баскетболистите на Тони Дечев обаче отговориха с 12 безответни точки, с които стигнаха до нов обрат. Въпреки че близо четири минути пловдивският тим нямаше кош от игра, след две поредни тройки на Васил Бачев в края на полувремето, на почивката се оттегли при 43:39 в своя полза.

След паузата Ямбол за кратко изравни, но след това домакините намалиха грешките и отново натрупаха разлика, а преди решителната четвърт вече водеха със 73:61.

Подемът в играта на баскетболистите на Йордан Янков продължи и през последната част, която те стартираха със серия от 12:0. Преднината им достигна до 26 точки, като на практика в заключителните минути мачът се доиграваше.

Васил Бачев бе най-резултатен за победителите с 25 точки (6 тройки). Обрад Томич се отчете с 19 точки и 9 борби, Мартин Сотиров наниза 14 точки, с 11 точки, 8 борби и 7 асистенции е Тони Гуджино, а 10 точки отбеляза Йере Вучица.

За Ямбол Уили Атууд бе най-резултатен с 23 точки, 20 има Андрей Иванов.