Спартак отказа Черно море в страшна драма, Маринчешки с рекордни в кариерата 35

Номер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетбол
(сн: НБЛ)

01-04-2021 21:02 | BGbasket.com

Спартак Плевен си подпечата до голяма степен мястото в плейофите, след като взе втора победа над конкурента си за мястото Черно море Тича със 103:98 след продължение.

И двата тима бяха наясно, че мачът ще е ключов за последното плейофно място този сезон в НБЛ и се хвърлиха здраво, очаквано равностойно и имаха нужда от допълнително време, за да решат всичко.

Черно море отново бе в къс състав, а и бе в Плевен без старши треньора си Галин Стоянов, който все още не се чувства добре след прекарания коронавирус, както и без Александър Милов, Мартин Коцев и други. За Спартак не игра центърът Горан Остоич, но в игра след почти два месеца се завърна Николай Маринов.

Двубоят започна доста равностойно, с размяна на кошове от високите играчи, но в последните две минути от първата част Черно море направи серия от 10-0, с която взе добър аванс. Още в началната четвърт обаче Мартин Маринов и Веско Георгиев вече бяха с по два фаула от двата отбора.

В началото на втория период серията продължи и разликата стана двицуфрена за първи път в срещата.

Само за две минути обаче Спартак отговори със свое 8-0, след добро включване на Ивко Ивков, за да върне всичко отначало.

Варненци все пак с малко повече движение на топката и раздвижени атаки стигаха до резултатни нападения, за да излязат отново напред с 10, три минути и половина преди почивката.

В заключителните моменти на втория период трето лично нарушение извади от игра Мартин Маринов и Радослав Кочев, за да затрудни допълнително Спартак.

След едно полувреме игра с отлични проценти за 2 точки, Черно море водеше с 49:41 с по 14 точки от Георги Боянов и Лъчезар Димитров. 14 за Спартак имаше Димитър Маринчешки.

Маринчешки обаче извърши също трети свой фаул малко след подновяването на играта, точно когато плевенчани тръгнаха да се връщат в мача, а същото минути по-късно се случи и с Тодор Тодоров.

Играта доста се накъса от нарушения, а домакините успяха да стопят само до три точки изоставането си в средата на третата част и продължи да напада активно през центъра. Така се стигна до пълния обрат две минути преди края на частта, до 64:63.

След като до момента в мача бяха вкарали само една тройка, в тази част Спартак реализира 3, две от тях в последната минута, за да вземе преднина от 4 точки преди финалната четвъртина.

Домакините поведоха с 5, но Цецо Куртев внесе много нужна енергия от пейката за варненци, за да изравнят те отново до 73:73, с оставащи 8 минути от двубоя.

За по-малко от минута обаче от игра излязоха Мартин Маринов и Ивко Ивков заради лични нарушения.

Ролите отново се размениха в полза на Черно море с много усилия и в двете фази на играта. Битката продължи здраво, с доста пропуски и от Спартак, и от варненци, а с 51 секунди на часовника пак имаше равенство - 79:79.

За да бъде още по-емоционално, Георги Боянов и Димитър Маринчешки размениха и по една тройка, а един наказателен удар на Терънс Томпсън разделяше тимовете 10 секунди до сирената.

В тях се изпълниха доста наказателни удари, но Димитър Маринчешки накрая успя да изравни отново от фаула за 85:85 и така прати мача в продължение.

В добавените пет минути Спартак водеше играта, като бе по-близо до успеха през цялото време. Накрая Георги Боянов си изпроси нарушение, а след това и техническо, и така на практика свърши всичко до 103:98.

Това бе пореден фантастичен мач за Димитър Маринчешки, който регистрира рекордните в кариерата си в НБЛ 35 точки.

Любен Пасков отбеляза 19, Тодор Тодоров 13 и Ивко Ивков - 14.

Георги Боянов завърши с 24 за Черно море, Лъчезар Димитров с 23, Веселин Георгиев с 15, а Томпсън записа пореден дабъл-дабъл с 16 точки и 12 борби.