Черноморец пак мина път на Академик и взе преднина за четворката

(сн: НБЛ)
05-04-2021 20:53 | BGbasket.com

Черноморец спечели три от три срещи с Академик Пловдив този сезон, след 98:88. Двубоят се игра в Стара Загора, заради заетост на залата в Бургас.

Успехът дава преднина на Черноморец в сериозния сблъсък за четвъртото място в НБЛ, а мачът с Берое ще бъде определящ за класирането.

Черноморец бе без напусналия отбора Милош Милодрагович, но в игра се завърна Евгени Хаджирусев. За Академик не игра Йере Вучица, а втори пореден двубой по здравословни причини пропусна Джахи Карсън. Карсън остана в Израел заради карантина след мача на Академик там от Балканската лига.

Бургазлии започнаха мача по-силно с отлична успеваемост от всички зони и повече от добри взаимодействия.

Черноморец дръпна с 9 напред след поредица от тройки в коша на съперника, докато Академик пропусна първите си седем шута от разстояние. В заключителните минута и половина от частта обаче пловдивчани нанизаха четири поредни тройки и не само възстановиха, но и обърнаха резултата до 26:25 в тяхна полза.

Втората част започна по-хаотично, с промени в двата състава и доста грешки, кош за кош. И Черноморец, и Академик обаче не спираха да атакуват, показвайки най-силната страна от играта си до края на първото полувреме. Вихрени минути на реализиране доведоха до солидното 52:45 на почивката.

Символичните домакини, играли само с шест баскетболисти в първите 20 минути, за сметка на това запазиха фантастични проценти на стрелба. Те стреляха по 70 и повече процента от всички зони през първото полувреме!

Освен това Черноморец имаше и почти два пъти повече борби от съперника до паузата.

Малко след подновяването на играта за първи път разликата стана двуцифрена в полза на един от двата тима, като Черноморец се откъсна с 10, но и в този момент Евгени Хаджирусев направи четвърто лично нарушение.

Въпреки трупащата се умора, четвърти фаул и за Дианте Болдуин, няколко пропуска, Черноморец продължи да води уверено. Емоциите се вдигнаха и от първата тройка за Уендел Люис в НБЛ, дошла в последната секунда от третата част.

Всички опити на Академик, успешни техни атаки и старания не даваха достатъчно резултат. Разликата на няколко пъти падна до две атаки, но веднага след това пловдивчани допускаха точки в своя кош и така не успяваха да стигнат до нов обрат.

Три минути преди сирената Черноморец водеше с 13 точки и нещата изглеждаха отлично за бургазлии, но те не успяха да отбележат точка до финалните 30 секунди и със серия от 8-0 Академик и пет поредни от Николай Титков, отново си повярва.

Заключителните моменти обаче преминаха в изпълнение на наказателни удари, а Черноморец подпечата успеха с 98:88.

Марвин Смит отново бе най-резултатен за Черноморец с 23 точки, Коев завърши с 19 и 11 борби, Болдуин записа 16, 11 асистенции и 10 грешки. Уендъл Люис и Евгени Хаджирусев добавиха съответно 19 и 15.

Титков наниза 21 точки със 7 асистенции за Академик, Тони Гуджино отбеляза 19, Васил Бачев - 15.