Шах и мат: Титла за Левски в историческия финал с Рилски

29-05-2021 20:46 | Мария Мицова

Левски Лукойл спечели първата в историята на НБЛ финална серия от 4/7 мача, и си върна титлата след 2018-а, след успех като гост на Рилски спортист с 84:69.

Така "сините" триумфираха след три победи насред Самоков и един у дома с 4-1 победи.

Рилецо ще остане с първото място от редовния сезон и Купата на страната, както и този исторически за клуба финал.

И двата отбора не започнаха особено умно двубоя в нападенията си, но Левски се справяше по-успешно в защита от Рилецо и в първите близо пет минути поведе с 6-0.

Със сигурност свежестта отдавна бе напуснала и двата състава, но в отбрана домакините видимо имаха повече нужда да се окопитят в тези начални минути.

Все пак добрият старт на един от барометърите на тима от Самоков Павлин Иванов не само ги върна на правия път, но се стигна и до пълен обрат след серия от 10-0 за Рилецо, след като и защитата започна да сработва под коша.

Мачът започна в истинския му вид едва някъде там, в последните минута-две от първата четвърт. Краят ѝ дойде при 19:18.

Левски имаше преднина от една атака през по-голяма част от втория период, който отново не блесна с особена резултатност. Тройките помагаха повече на Рилецо, а Деян Карамфилов раздвижи играта на домакините, за да изравнят до 33:33, с три минути до почивката.

Размяна на кошове в заключителните моменти прати тимовете в съблекалнята при 39:37 в полза на "сините".

След като се отпуши в Мач №4, Христо Захариев водеше своите и тази вечер, с 13 точки за 18 минути.

Още през първото полувреме и двата отбора се озоваха в проблем с нарушения на високите си играчи. Нико Карвачо и Трей Портър натрупаха по три, а Кийт Бенсън и Райън Райт по 2.

Рилски спортист показа искрица от онзи страхотен баскетбол, който игра през по-голяма част от сезона, в третата част и на няколко пъти поведе с 4 точки в резултата.

В края на четвъртината обаче самоковци отново спряха да бележат и това позволи на Левски пак да обърне в своя полза с добри включвания на американците си.

"Сините" не само направиха обрат, но и поведоха със 7 и бяха само на 10 минути от титлата при 65:58 след половин час игра.

Серията на Левски продължи до 15-0 - от края на третата и началото на последната част, за да се стигне и до най-голямата разлика в мача.

Жестоката битка за оцеляване в серията на Рилски не спря, като баскетболистите в бяло се хвърляха за всяка топка до последно, но напрежението се усещаше все по-силно.

Като опитен тим, Левски усети слабостта на противника и го натисна за аванс от цели 14 точки с под пет оставащи минути.

"Сините" тотално доминираха в подкошието, този път не само в атака, но и в борбата под коша, където взеха двойно повече топки от противника.

Серията им стигна до 22-2, а някъде там вече не се виждаше път обратно за Рилски.

Кийт Бенсън завърши с 19 точки и 9 борби за победителите, по 15 точки реализираха Тайрон Брейзълтън (7 асистенции) и Христо Захариев, с дабъл-дабъл от 13 точки и 12 борби е Йордан Минчев.

Брендън Браун отбеляза 16 точки за домакините, с 12 е Павлин Иванов, а по 10 имат Алекс Симеонов, Нико Карвачо (8 борби) и Трей Портър.