Титла за Спортист Своге в регион Запад на ББЛ А група, НСА срази Хебър за бронза

(сн. ББЛ)
08-06-2021 23:23 | BGbasket.com

Лидерът в редовния сезон Спортист Своге спечели титлата в регион Запад на ББЛ А група. В повторение на финала за Купата, където отново триумфира, тимът надви Локомотив 2020 с 97:75, наваксвайки двуцифрено изоставане в началото на срещата. Двубоят тази вечер предизвика изключително голям интерес, като още след първите десет минути от него вратите на зала „Триадица“ бяха затворени, защото капацитетът ѝ беше запълнен. Сезонът за двата тима обаче все още не е приключил, като в края на седмицата те играят в Националните финали на ББЛ А група с участието на най-добрите отбори от всички региони.

Самуел Франсис даде преднина на Локомотив 2020 от 6:0 на старта на мача и въпреки че за кратко съперникът му успя да поведе, след десет минути игра тимът бе напред с 23:18. Още в началото на втория период преднината на столичния отбор стана двуцифрена, но след това Спортист взе инициативата и не само че заличи изоставането си, а на почивката вече имаше предимство при 46:42. Подемът в играта на състава от Своге продължи и след паузата, като разликата в негова полза достигна до 13 точки, а преди заключителната четвърт той водеше със 75:65. В оставащото време авансът на Своге продължи да расте, като тимът не остави шансове на съперника си и спечели още по-убедително.

Дамян Стоянов отново имаше ключова роля за успеха, като завърши срещата с 26 точки и 13 борби. Васил Голов се включи от пейката с 24 точки, Джими Хънт записа 17 точки и 7 асистенции, Борис Матраков вкара 16 точки, с 12 и 9 борби е Симеон Ценов. За Локомотив 2020 Станислав Славейков се отчете с 16 точки и 9 борби, а по 14 точки добавиха Кристиян Ставрев и Самуел Франсис.

Може да бъде изображение с един или повече хора и изправени хора

Бронзовите медали в региона бяха спечелени от НСА. В мача за третото място тимът се наложи над опитния състав на Хебър, който бе и един от фаворитите през сезона, с 87:80. Баскетболистите в сини екипи водеха през повечето време на срещата, а с успеха си гарантираха и участие на Националните финали в края на седмицата.

До средата на първата част играта вървеше кош за кош, след което баскетболистите на Явор Аспарухов взеха леко предимство и след десет минути игра водеха с 21:19. Те поддържаха аванс от няколко точки и през втория период и въпреки че за кратко съперникът им успя да изравни, на почивката отново имаха минимално предимство при 42:41. След паузата имаше няколко размени на водачеството, след което НСА направи серия от 11:0 и преди заключителната четвърт водеше с 67:60. Четири минути преди сирената разликата за първи път стана двуцифрена, като до края тимът от спортната академия удържа водачеството си и спечели.

Даниел Милчев бе най-резултатен за победителите с 21 точки. Мартин Петров реализира 18 точки, Георги Дамянов вкара 16, с 11 и 10 борби е Драгомир Енчев, а 10 точки добави Виктор Серафимов. За Хебър Веселин Веселинов отбеляза 18 точки, Георги Бързаков се отчете с 16, Вангел Илиев има 12, а с 10 и 8 борби е Георги Кендеров.