Балкан U16 се класира за финала на Купа БФБ

(сн. Николай Христов, balkan-basket.com)
12-06-2021 19:36 | Мария Маринова

Балкан ще играе във финала за Купа БФБ при момчетата U16. Във втория мач в „Арена Ботевград“ днес тимът се наложи над Доростол с 90:72, след като натрупа двуцифрена разлика през втората част и не изпусна водачеството си до последно.

Въпреки че стрелбата им от далечно разстояние не вървеше в началото, домакините завършиха мача с общо 12 тройки срещу 4 за опонента си, направиха само 6 грешки в двубоя срещу 21, а освен това показаха и по-добра успеваемост в подкошието.

Съперник на Балкан на финала ще бъде Дунав Русе, който по-рано днес надви трудно Чавдар Троян. Загубилите ще играят за бронзовите медали. Мачовете са утре.

Срещата започна изключително равностойно, като през цялата първа четвърт играта вървеше точка за точка и закономерно след десет минути игра отново имаше равенство – 20:20.

Темпото се запази и в началото на втория период, но тимът от Силистра започна да прави много грешки, от които „зелените“ се възползваха. Те направиха серия от 16:4 и поведоха с двуцифрена разлика, а на почивката бяха напред с 44:35, след като Доростол вкара два коша в края на полувремето и намали част от изоставането си.

Балкан стартира със серия от 7:0 след паузата, но на свой ред гостите отвърнаха с 8 безответни точки и бързо се върнаха в мача. Тройки на Александър Гавалюгов и Стефан Михайлов прекъснаха устрема на съперника и отново увеличиха аванса на тима им, а преди последната част ботевградчани водеха с 65:51.

Баскетболистите на Николай Пеев поддържаха двуцифрена преднина и в оставащото време, като нямаха проблем да спечелят убедително.

Александър Гавалюгов отново бе най-резултатен за победителите с 26 точки. Стефан Михайлов записа дабъл-дабъл от 14 точки и 12 борби, а Ристе Буклишев добави 12 точки.

За Доростол Мартин Пасков завърши с 18 точки и 7 борби. Никола Станчев вкара 14 точки, 11 има Галин Георгиев, а Емилиян Христов се отчете с 10 точки и 8 борби.