Победи за фаворитите в група B на старта на финалите за момчета U16

(сн: BGbasket.com)
23-06-2021 20:09 | BGbasket.com

Финалите на Държавното първенство за момчета U16 започнаха днес в Русе, като носителят на Купата Балкан и бронзовият медалист Доростол спечелиха с двуцифрени разлики първите си мачове от група B. Двубоите се проведоха в „ОЗК Арена Русе“, а победа записа и Шумен.

Доростол даде старт на двубоите с успех срещу Академик Бултекс 99 с 60:33. Двата тима си вкараха едва четири тройки в срещата, от които само една бе за тима от Силистра, което обяснява и по-ниската резултатност. Разликата обаче дойде най-вече от борбите, където баскетболистите на Лъчезар Тодоров доминираха сериозно – 60 срещу 31. След равностойни начални минути Доростол поведе с 12:5, а на почивката вече се откъсна с 34:14, като до края нямаше проблем да задържи двуцифрената си преднина и да спечели.

Мартин Тагаров се отчете с 12 точки и 8 борби за победителите. Мартин Пасков има 11 точки и 7 борби, а по 10 точки добавиха Емилиян Христов (7 борби) и Преслав Еленков. За пловдивския им Ради Глухчев вкара 12 точки, но направи и 7 грешки.

Балкан също записа победа в първия си мач, като надви Чавдар Троян със 78:63, но тя обаче не дойде толква лесно. След няколко размени на водачеството в началото, баскетболистите на Лъчезар Диков поведоха с 20:18 след десет минути игра. Малко след началото на втория период „зелените“ направиха нов обрат и на почивката се оттеглиха при 41:35 в своя полза. Едва в края на третата четвърт авансът им стана двуцифрен и въпреки че Чавдар се доближи само на 7, след силни последни минути играчите на Николай Пеев спечелиха убедително.

Александър Гавалюгов отново бе най-резултатен за победителите с 28 точки, с 14 и 9 борби е Стефан Михайлов. За съперника Тервел Бажанов завърши с 16 точки и 7 борби, Никодим Моев отбеляза 11 точки.

Най-много интрига имаше в последния двубой за деня, в който Шумен надви ЦСКА с 59:58. Победителите изгубиха борбата под коша (39 срещу 63), но имаха по-висока успеваемост при стрелбата и направиха по-малко грешки (23 срещу 33).

„Червените“ поведоха с 18:17 след десет минути игра заради добрата си успевамост от тройката, но във втората част отбелязаха едва 5 точки и след нея съперникът им вече бе напред при 32:23. Ниската резултатност се запази и след паузата, а след много равностойна трета четвърт, преди заключителния период Шумен водеше с 46:36. Авансът на символичните гости достигна 15 точки, но ЦСКА не се отказа и две минути преди сирената изравни за 57:57. Ивелин Йорданов отново изведе Шумен напред при 59:57. Столичният тим имаше възможност да прати мача поне в продължение, след като получи два наказателни удара, но изпусна единия и така победата отиде за съперника.

Никола Дочев отбеляза 13 точки за успеха, с 12 е Станислав Бънков. Калоян Аначков реализира 16 точки за съперника, по 14 имат Цветан Иванов (22 борби) и Константин Маргаритов (11 борби).