Сладък реванш и Франция ликува с бронза при жените

(сн. FIBA.basketball)
07-08-2021 11:52 | BGbasket.com

Тимът на Франция спечели бронзовите медали от олимпийския турнир по баскетбол за жени в Япония. Французойките се наложиха над Сърбия с 91:76 в повторение на финала на последното европейско първенство и мача за третото място на олимпиада през 2016 г., взимайки реванш за пораженията си тогава. Така те спечелиха ново олимпийско отличие след среброто от 2012 г. Голяма роля за успеха изигра отличната им стрелба за 3 точки. Франзуцойките реализираха 14 тройки от 27 опита - 51.9% срещу 5 от 18 - 27.8% за сръбкините, а имаха предимство и в борбата под коша - 37:33.

Състезателките на Франция натрупаха 5 точки аванс в средата на първата четвърт, но за 2 минути сръбкините обърнаха и в края на частта водеха с 23:19 след точна стрелба на Драгана Станкович. Битката продължи и през втората четвърт, като Франция пак излезе напред и задържа 4 точки аванс. Сърбия изравни чрез Ивон Андерсън, но пак французойките поведоха с 43:40 в края на първото полувреме.

Франция наложи предимство след почивката и вдигна разликата до 13 точки, като преди последната четвърт водеше с 67:56. В последните 10 минути французойките продължиха да владеят инициативата и постепенно увеличиха преднината си, която стигна 19 при 78:59. Въпреки опитите на сръбкините да се върнат в мача и стопената до 7 точки разлика, Франция заслужено триумфира.

Габи Уилямс бе най-полезна за победителките със 17 точки, 8 борби и 4 асистенции. С 16 точки и 5 борби завърши Андене Миям, а общо 7 французойки приключиха с двуцифрен точков актив.

За Сърбия Ивон Андерсън бе най-резултатна с 24 точки, като добави 4 борби и 5 асистенции. Йелена Милованович-Брукс се отчете с 14 точки, 6 борби и 5 асистенции. За Брукс и Соня Васич това бе последен мач с националния екип на Сърбия.

В спора за златото Япония ще се изправи в неделя сутрин българско време срещу шампиона от последните 6 издания на Игрите - САЩ.