България U16 показа характер, но претърпя драматична трета загуба

(сн. БФБ)
20-08-2021 21:06 | BGbasket.com

Националният отбор по баскетбол за момчета U16 претърпя драматична трета загуба на европейския Чалънджър в София. В столичната зала „Триадица“ тази вечер тимът ни отстъпи на Полша със 76:80 в изключително оспорван двубой, решен в последните секунди.

Домакините допуснаха изоставане с 15 точки през втората четвърт, но показаха характер и стигнаха до пълен обрат, като малко не им достигна да измъкнат успеха в края.

В последния си мач от турнира България се изправя срещу Латвия, който също е с три загуби до момента. Двубоят е в събота, отново в 19:00 часа.

Поляците започнаха мача с 6 поредни точки, но постепенно българите взеха инициативата и след десет минути игра обърнаха за 20:15. Нашите обаче допускаха прекалено много грешки, от които съперникът им отбелязваше лесни точки и не само че бързо си върна водачеството, а и на почивката се откъсна с 50:37.

След паузата баскетболистите на Йордан Иванов значително подобриха играта си и свалиха разликата само на 2 точки, а преди последната четвърт изоставаха с 56:61. „Лъвчетата“ продължиха да оказват натиск на своя съперник и през последната четвърт, а минута и половина преди сирената стигнаха и до нов обрат при 71:70 след ключова тройка на Стефан Михайлов. Полша отново излезе напред, но крилото отново възстанови равенството за 74:74 с нова точна стрелба от далечно разстояние.

Гостите отвърнаха с два коша, а при оставащи 11 секунди Станислав Хинков намали разликата само на 2 точки. Веднага играч на поляците бе фаулиран, но бе отсъдено неспортсменско нарушение. Той вкара само единия от двата наказателни удара, но след това топката отново бе за отбора му. Последва още един фаул, с който бе оформен и крайният резултат и победата отиде за гостите.

Стефан Михайлов изигра много силен мач за България, като завърши срещата с 25 точки (4 тройки) и 8 борби. Дабъл-дабъл имат Станислав Хинков (18 точки и 11 борби) и Александър Гавалюгов (11 точки и 12 асистенции).

За Полша по 17 точки вкараха Павел Совински (8 борби) и Шимон Новицки (10 борби), с 16 точки се отчете Марчин Кошьоровски.