Балкан си гарантира второто място в редовния сезон

(сн. balkan-basket.com)
18-04-2022 20:39 | Мария Маринова

Балкан ще завърши втори в редовния сезон в Националната баскетболна лига. В дербито на кръга тази вечер в „Арена Ботевград“ тимът надви убедително Черноморец с 92:70 и вече няма как да бъде изместен и на теория от Левски преди плейофите.

Победата пък бе първа за състава на Небойша Видич срещу отбора от Бургас през сезона, след като преди това тимът загуби и двата си мача.

След тази среща Балкан е с баланс 19-6, а в следващия кръг гостува на Шумен, но преди това в сряда приема Сигал Прищина в реванш от четвъртфиналите в Балканската лига. Черноморец е с 15-10 и по програма трябва да има мач като гост на Черно море. Баскетболистите на Васил Евтимов все още не са сигурни за четворката на теория, но шансовете да завършат в нея са големи, тъй като са с победа пред Спартак Плевен и предимство в директните мачове два кръга преди края.

Домакините започнаха много силно мача и само за няколко минути дръпнаха с 13:4. Последваха доста пропуски и от двата тима, но „зелените“ поддържаха аванс от няколко точки и след първата четвърт бяха напред с 19:13.

Баскетболистите на Небойша Видич вкараха 9 безответни точки на старта на втория период и поведоха с двуцифрена разлика за първи път, преди серията им да бъде прекъсната от Евгени Хаджирусев. Воден от разигралия се Крисчън Джоунс обаче, вкарал 14 точки само през тази част, Балкан успя да дръпне със 17, а на почивката се оттегли при 49:36.

Ключово за резултата бе и това, че през първото полувреме домакините успяха да спрат водещия реализатор на ЧерноморецГеорги Боянов, който не бе вкарал кош.

След паузата играта бе сравнително равностойна. На два пъти гостите успяваха да намалят пасива си до 10 точки, но отборът от Ботевград поддържаше двуцифрена преднина и преди последната част водеше със 70:55.

Заключителната четвърт бе белязана с доста атрактивни отигравания. Балкан обаче нямаше проблем да поддържа солиден аванс, който на няколко пъти минаваше границата от 20 точки, и спечели убедително.

Шестима баскетболисти завършиха с двуцифрен точков актив за победителите. Най-резултатен с 18 бе Дивон Уошингтън, 17 и 9 борби има Крисчън Джоунс. Николай Грозев вкара 15 точки, по 11 точки имат Дерик Маркс и Димитър Димитров, а 10 и 7 асистенции записа Амад Рори.

За Черноморец Евгени Хаджирусев завърши с 25 точки. Андрей Иванов направи дабъл-дабъл от 16 точки и 18 борби.