Юношите U18 сразиха Грузия след нов трилър

(сн. FIBA.basketball)
31-07-2022 17:36 | BGbasket.com

Националният отбор по баскетбол за юноши U18 записа много важна и трудна победа на европейското първенство в Дивизия B, което се провежда в Румъния. Този следобед тимът ни надви един от преките си конкуренти Грузия с 64:60.

Загубата бе първа за съперника на шампионата, като след нея двата тима се изравниха с баланс 2-1.

Българите пропиляха двуцифрена преднина в този двубой, но показаха здрави нерви в края и успяха да измъкнат успеха в последните секунди.

Понеделник е почивен ден на първенството, а във вторник баскетболистите на Даниел Клечков ще се изправят срещу Нидерландия.

Грузинците поведоха със 7:3 на старта на срещата, но след това тимът ни отвърна с 12 безответни точки и се откъсна в резултата заради по-добрата си успеваемост в подкошието. Тройка на Момчил Кадиев в края на частта изведе България напред с най-голямата разлика до момента - 23:13, но кош със сирената на Лука Алавидзе намали изоставането на тима му на 8. Силно за отбора ни в тази част стартира и Михаил Гавазов, реализирал 8 от точките ни до момента.

Пропуски и от двете страни белязаха началото на втория период. Почти пет минути обаче българите имаха отбелязан само един кош от игра – на Мартин Ковачев, което позволи на съперника на два пъти да се доближи само на 5 точки. Последва обаче серия 9:2 за нашите, които се откъснаха с 14, а на почивката водеха с 40:28.

След паузата играта вървеше сравнително равностойно, като съставът на Даниел Клечков поддържаше аванс от около десетина точки. Силни минути за Грузия след това обаче намалиха разликата само на 6. Кош на Йоанис Кикрилис даде глътка спокойствие за тима ни, но тройка на Гиорги Очхикидзе доближи съперника на 45:50 преди решителната четвърт.

Подемът в играта на грузинците продължи и след като няколко пъти те намаляваха пасива си само на точка, близо четири минути преди края стигнаха и до пълен обрат - 56:55. Играта продължи с поредица от размени на водачеството, а минута преди края България бе напред с 61:60 след забивка на Илиян Пищиков.

Треньорският щаб на Грузия взе прекъсване, като след него нито един от двата тима не успя да се разпише. Така, 8 секунди преди края, Пищиков бе фаулиран. Той изпусна първия, но вкара втория наказателен удар и грузинците взеха нов таймаут преди последната си атака. Нашите имаха само един фаул през тази част, като се възползваха и накъсаха играта с лични нарушения. Сандро Касабури все пак успя да пробва тройка, но не успя да отбележи, а наказателни удари на Кръстомир Михов оформиха крайния резултат.

Илиян Пищиков отново стана водещ реализатор за отбора ни с 18 точки. С 14 е Кръстомир Михов.

За Грузия Гиорги Очхикидзе отбеляза 21 точки, 17 има Гиорги Сулаберидзе.