Юношите U18 с грешна стъпка на европейското

(сн. FIBA.basketball)
02-08-2022 17:44 | BGbasket.com

Националният ни отбор по баскетбол за юноши U18 претърпя втора загуба на европейското първенство в Румъния. Този следобед тимът ни отстъпи на Нидерландия с 66:70, след като бе в ролята на догонващ почти през цялото време.

С това двата тима се изравниха с баланс 2-2, а в последния си мач от групата в сряда България ще има за съперник Норвегия, който също е с две победи и две загуби. Отборът ни все още има шанс за четвъртфиналите. Това обаче минава през задължителна победа утре, както и на благоприятно развитие на останалите срещи, тъй като към момента Босна и Херцеговина и Грузия също са с големи шансове да прескочат групата.

Двубоят вървеше много оспорвано в началните минути, след което Илиян Пищиков и Даниел Делев вкараха 6 поредни точки и изведоха тима ни напред с 12:7. Никой друг от съотборниците им обаче не успя да се разпише в тази част, която съперникът завърши със серия от 12:2 и след края й водеше с 19:14.

Точни стрелби на Симеон Димитров и Христо Бъчков възстановиха равенството на старта на втория период. След това обаче Нидерландия отново взе инициативата. И двата отбора не стреляха добре от тройката, но съперникът имаше сериозно предимство в подкошието. Той овладя почти три пъти повече борби през това полувреме и на почивката водеше с 38:27.

След паузата играта продължи много равностойно, като баскетболистите в бели екипи поддържаха аванс от около десетина точки. Серия от 7:0 на Мартин Ковачев и Кристиян Попов обаче намали пасива ни само на 5 – 44:49. Много бързо обаче разликата отново скочи и преди заключителната четвърт нашите изоставаха с 48:57.

След четири минути без кош на съперника в началото на последната част, българите успяха да се доближат на 54:57. Нидерландия отново не позволи пълен обрат и на свой ред дръпна с 9. „Лъвчетата“ обаче не се отказаха и този път, като 55 секунди преди края Христо Бъчков намали за 64:68. Флориан-Марик Рейкерс също се разписа след това, с което на практика подпечата успеха на своя тим, но здрава защита до края и кош на Кристиян Попов успяха да свалят разликата само на 4, което може да има значение при евентуални въртележки след последния кръг.

Водещ реализатор и в този мач за България бе Илиян Пищиков с 19 точки, 12 има Кристиян Попов.

За съперника Флориан-Марик Рейкерс отбеляза 18 точки, с 16 е Латиф Джуф.