Юношите U18 изпуснаха Естония след ново продължение

(сн. FIBA.basketball)
05-08-2022 20:10 | BGbasket.com

Националният ни отбор по баскетбол за юноши U18 претърпя втора драматична загуба след продължение на европейското първенство в Дивизия B в Румъния. Този път нашите отстъпиха на Естония с 85:87 в среща за разпределение на 9/16 място на шампионата.

И двата отбора редуваха силни и слаби периоди в срещата, наваксвайки двуцифрени разлики. Нашите водеха именно с такава преди последната част, но я пропиляха и въпреки че се пребориха да пратят мача в продължение, в него допуснаха нов обрат в края.

След загубата днес тимът ни, който имаше реален шанс и за Топ 8, ще играе за 13/16 място на шампионата срещу загубилия от мача Латвия – Австрия, който е тази вечер.

Двубоят започна с размяна на кошове, но в средата на частта България отбеляза 9 безответни точки, 7 от които на Кръстомир Михов, и дръпна с 15:9. Нашите се възползваха от повечето грешки на съперника, но мерникът им от тройката изневеряваше и след десет минути игра Естония намали за 17:19.

За близо четири минути след началото на втория период баскетболистите на Даниел Клечков имаха отбелязан само един кош от игра. Това позволи на опонента им не само да обърне резултата, а и да се откъсне с 30:20. Въпреки спада в играта си обаче, „лъвчетата“ на свой ред отвърнаха с нова серия от 9:0 и почти заличиха пасива си. Последва размяна на кошове, а на почивката преднината на Естония отново бе минимална – 35:34.

След паузата играта тръгна доста равностойно, но символичните гости продължаваха да допускат доста грешки. Това позволи на България отново да вземе инициативата и преди последната част тимът ни водеше с най-голямата преднина в своя полза до момента – 63:53.

След нов подем за Естония в средата на решителния период съперникът ни стигна до пореден обрат – 67:66. Последваха изключително драматични минути, а две и половина преди края „лъвчетата“ дръпнаха със 73:68 след два поредни лейъпа на Христо Бъчков. Минута преди края обаче естонците отново излязоха напред след шест поредни точки. Бъчков върна нов кош, но много бързо те изравниха, а след тройка на Грегор Алик поведоха със 78:75 при оставащи 18 секунди. Клечков очаквано взе прекъсване, след което нашите пробваха бърза тройка, но без успех, и свой ред щабът на съперника също поиска таймаут. Българите направиха изключително здрава защита след това и Михаил Гавазов открадна топката още при опита на Александър Таса да я вкара в игра. Така, отборът ни получи шанс за последна атака, като четири секунди преди сирената с отговорността се нагърби Илиян Пищиков, който не трепна от тройката и изравни за 78:78. Естония все пак пробва да си реши мача в редовното време, стреляйки към коша, но топката докосна ринга и излезе, което доведе до продължение.

На няколко пъти нашите повеждаха в добавеното време, но опонентът ни бързо изравняваше, а 22 секунди преди края вкара тройка и за пълен обрат при 86:85. Тимът ни не успя в последната си атака, а точен наказателен удар на естонците оформи и крайния резултат.

Най-резултатни за България с по 16 точки бяха Илиян Пищиков и Красимир ПетровКръстомир Михов реализира 15 точки, с 14 и 11 борби е Христо Бъчков, а Кристиян Попов добави 11 точки.

За съперника Карел Вялб вкара 12 точки, по 11 имат Грегор Алик и Сим-Мартен Сади.