България не успя да се противопостави на Чехия в първата контрола

(сн. facebook.com/cz.basketball)
12-08-2022 20:06 | BGbasket.com

Мъжкият национален отбор на България загуби първата си контрола от подготовката за Евробаскет 2022. В „Ентерия Арена“ в Пардубице тимът ни отстъпи на домакина Чехия с 60:93, след като изоставаше през цялото време.

Двубоят е част от тристранен турнир, като в събота нашите ще премерят сили с Хърватия. Това ще са и единствените две контроли за отбора ни преди европейското първенство и квалификациите за шампионата през 2025 г.

В тази среща Чехия използва състав от 14 баскетболисти, докато извън групата за тима ни остана Павлин Иванов, въпреки че замина с отбора за Пардубице. Неофициален дебют за „лъвовете“ направиха Иван Алипиев и американският център Дейвид Кравиш.

Росен Барчовски заложи на Алипиев, Костов, Стоилов, Маринов и Симеонов в стартовата петица. За разлика от нашите, които още не са в пълен състав, съперникът пък бе предвождан от звездите си Весели и Саторански, а компания сред титулярите им правеха Хрубан, Бохачик и Кържиш.

Играта стартира кош за кош, но постепенно домакините взеха инициативата и започнаха да трупат разлика. И двамата треньори рано завъртяха почти всичките си баскетболисти в игра, а след силни финални минути на частта, чехите дръпнаха с 25:14. Те така и не опитаха да стрелят от тройката през тази четвърт, докато нашите изпуснаха и осемте си опита от тази зона.

Разликата скочи до 17 точки през втория период, а на почивката играчите на Ронен Гинцбург водеха с 43:29. Българите бяха сравнително равностойни на съперника си в подкошието, но продължаваха да правят пропуски от далечно разстояние, като завършиха полувремето с 1/18. Най-резултатен за тима ни до почивката бе Иван Алипиев със 7 точки.

Серия от 8:2 след точни стрелби на Станимир Маринов и Дейвид Кравиш след подновяването на играта доближиха България на 37:45. Последваха обаче две поредни тройки на Мартин Кържиш, които отново направиха разликата двуцифрена – 51:37. Венцислав Петков и Емил Стоилов намалиха на 10, но в края на частта Чехия се откъсна с 65:45.

Домакините напълно поеха контрола в мача в началото на заключителната четвърт. Те поведоха с 90:49 като за повече от шест минути игра единствено Дейвид Кравиш бе успял да се разпише за нашите. Баскетболистите на Росен Барчовски все пак успяха да заличат част от пасива си след серия от 11:0 и три поредни тройки, но без това с нещо да промени крайния изход.

Иван Алипиев бе най-резултатен за България с 13 точки, като овладя и 7 борби за 30 минути на паркета – най-много от отбора ни. Дейвид Кравиш завърши с 9 точки, а по 8 добавиха Чавдар Костов и Емил Стоилов.

За Чехия Патрик Ауда бе над всички с 16 точки. По 10 реализираха Ондържей Балвин и Вит Крейчи.