Левски се пребори за Купата след зрелищен финал в София

(сн. BGbasket.com)
24-03-2023 20:03 | Мария Маринова

Левски е новият носител на Купата на България при мъжете. Три години след последния си триумф в турнира, тимът срази ЦСКА с 86:81 на финала в „Арена София“. Въпреки че не бяха сочени за фаворит в мача, баскетболистите на Димитър Ангелов водеха през повечето време на срещата.

Финалът бе първи за съперника след 18-годишна пауза, като именно през 2005 г. за последно тимът спечели надпреварата. Трофеят пък е първи в треньорската кариера на Ангелов.

„Сините“ стартираха мача с 6 поредни точки, но впоследствие развалиха високия си процент в подкошието. Водени от Таменанг Чо, армейците пък бързо заличиха пасива си, а още в средата на частта стигнаха и до пълен обрат. Преднината на ЦСКА стана и двуцифрена, но тройка в последните секунди на Николай Михайлов – първа за отбора му изобщо, намали на 20:27 след десет минути игра.

Баскетболистите на Росен Барчовски отново дръпнаха с 10 в началото на втория период, но силна серия на Левски и повече от три минути без кош на опонента възстановиха равенството – 31:31. „Червените“ отново взеха леко предимство в следващите минути, но след две поредни тройки на юношата Марио Боянов, на почивката отборът му обърна за 44:42.

Общо 7 точки на Лъчезар Димитров и Златин Георгиев дадоха начало на второто полувреме, а малко след това разликата стана и двуцифрена – 55:45, като повече от четири минути ЦСКА нямаше кош от игра. Баскетболистите на Димитър Ангелов поддържаха комфортен аванс, възползвайки се и от многото грешки на съперника, и преди решителната четвърт бяха напред с 68:56. В нея обаче и Златин Георгиев, и Драган Зекович влязоха с по 4 лични нарушения.

Играта продължи сравнително равностойно, но „червените“ дълго така и не успяваха да застрашат по-сериозно аванса на Левски. В последните минути обаче настъпи подем в играта им и 74 секунди преди края те се доближиха на 77:81 след четири поредни точки на Алек Симеонов и ключови стрелби преди това на Зекович и Чо. Последваха пропуски и грешки и от двете страни, а 27 секунди пореди края Таменанг Чо извърши неспорсменско нарушение срещу Серхий Павлов, който не сбърка от линията за 83:77 за отбора си. Арнет също отбеляза два наказателни удара и на практика сложи край на интригата в мача.

За пет лични нарушения в решителните последни няколко минути от мача не играха Златин Георгиев и Драган Зекович.

Алън Арнет бе най-резултатен в мача с 22 точки. Сергей Павлов има 14 точки, с 12 е Лъчезар Димитров, 11 има Марио Боянов, с 10 е Джон Флорвиъс.

С 21 за съперника е Брандън Йънг. Таменанг Чо има 20 и 10 борби, а с 10 е Мартин Сотиров.