U19: Академик срази Балкан в трилър, но нова въртележка прати и двата в Топ 4

(сн. Николай Христов)
12-05-2023 16:03 | BGbasket.com

Тройна въртележка реши и останалите два полуфиналиста на Държавното първенство по баскетбол за юноши U19 в Ботевград. След като точковата разлика трябваше да определи завършилите на две места в група B, до този сценарий се стигна и в група А, а печеливши от него този път се оказаха Балкан и Академик Пловдив.

Тези два тима завършиха с равен баланс 2-1 с ЦСКА. В последния си мач „зелените“ претърпяха загуба от Академик, но въпреки това спечелиха групата си с най-добра точкова разлика от +17 и на полуфиналите ще играят с Рилски спортист. Съставът от Пловдив завърши втори с -2 и ще срещне Левски, докато ЦСКА с -15 ще играе за 5/8 място на шампионата.

ЦСКА имаше голям шанс за полуфиналите, след като победи Дунав със 75:67 в първия мач в „Арена Ботевград“.

Дунав, с един от най-младите отбори на първенството, се опита да се противопостави на по-опитния противник, но се държа близо само в първото полувреме. ЦСКА постепенно осъществяваше все по-сериозен контрол върху срещата и след мощен финал на втората част се оттегли с 50:31 на почивката.

В началото на третия период се стигна и до над 20 точки дистанция, което позволи на Христо Ценов да за завърти целия състав. Дунав успя да съкрати изоставането си в последната четвърт, но не и да застраши сериозно водачеството на "червените".

Александър Александров приключи с 21 точки и 10 борби за успеха, 11 вкара Владимир Нанкински с 9 борби и 10 добави Мартин Русев.

За Дунав Теодор Трифонов отбеляза 17, толкова имаше и Стоят Чешмеджиев, с 9 асистенции, 13 добави Виктор Благословинов.

С успеха ЦСКА бе много близо до класиране в Топ 4, като за целта се нуждаеше само от загуба на Академик срещу Балкан. Баскетболистите на Йордан Иванов обаче надвиха домакините след невероятна драма, завършила при 99:98 в тяхна полза.

Само за няколко минути игра „зелените“ натрупаха двуцифрена разлика, а след първата част те бяха напред с 29:21. Вторият период бе доста по-равностоен, като домакините поддържаха крехка преднина и на почивката се оттеглиха при 53:47 в своя полза.

Натискът на Академик обаче се засили и след много резултатна трета четвърт обратът бе факт – 80:76 за гостите. Драмата продължи до последно, а минута преди края резултатът бе равен – 98:98. Последва точен наказателен удар на Йоанис Кикрилис и пропуски и от двете страни. Със сирената Александър Гавалюгов вкара тройка, но радостта на тима му не продължи дълго, тъй като след преглед на видео повторение се оказа, че тя е била стотни извън времето.

Йоанис Кикрилис изигра страхотен мач за победителите с 44 точки (9 тройки) и 10 борби, много силно игра и Кръстомир Михов с 35 точки, 7 борби и 10 асистенции, а Димитър Стамов записа 10 точки и 10 борби.

За Балкан Илиян Пищиков се отчете с 28 точки и 7 борби, Александър Гавалюгов има 27 точки, 8 борби и 9 асистенции, Иво Корестилов наниза 19 точки, с 14 е Михаил Гавазов.