14 години по-късно Рилски спортист отново взе медал при юношите U19

(сн. БФБ)
14-05-2023 12:35 | Мария Маринова

Рилски спортист спечели бронзовите медали на Държавното първенство за юноши U19, което завършва днес в Ботевград. В малкия финал тимът от Самоков записа категорична победа срещу Академик Бултекс 99 със 113:84.

Медалът е първи за Любомир Киров като старши треньор и първи за Рилски спортист в тази възраст от 2009 г. насам, като юношеският отбор тогава взе среброто. Пловдивският тим пък остава без отличие в шампионата, макар да имаше голям шанс да стигне и финала.

В спор за трофея един срещу друг ще се изправят Балкан и Левски.

След сравнително равностойни начални минути, баскетболистите на Любомир Киров взеха инициативата. Те играеха много силно в подкошието и водени от Христо Бъчков, вкарал 15 точки само в първата част, след края й бяха напред с 31:19.

Рилски спортист продължаваше да поддържа много висока успеваемост и през втория период, увеличавайки още аванса си, а след кош зад центъра със сирената на Кристиян Русинов, на почивката се оттегли при 58:33. Академик пък стреляше едва 33% от игра, като две трети от точките бяха на игралите без смяна Йоанис Кикрилис и Кръстомир Михов.

Макар второто полувреме да започна с пропуски и от двата тима, постепенно и двата вдигнаха оборотите. Рилски спортист обаче продължи да увеличава преднината си и преди заключителната четвърт се откъсна с 89:57, а двама от центровете на съперника – Димитър Стамов и Калоян Радичев, увиснаха с по четири лични нарушения.

Символичните домакини стартираха заключителния период със серия от 9:2, а шест минути преди края достигнаха и кота 100, като до края на практика мачът се доиграваше.

Всички баскетболисти в състава на победителите се разписаха. Христо Бъчков бе над всички с 30 точки, 17 борби и 9 асистенции. Кристиян Русинов има 19 точки и 7 асистенции, Никълъс Дуйнов е с 18 точки и 7 борби.

За Академик Кръстомир Михов записа 28 точки, 15 борби и 7 асистенции. Йоанис Кикрилис е с 25 точки.