Йокич с трипъл-дабъл на старта на финалите

02-06-2023 07:56 | Тодор Димитров

Никола Йокич направи трипъл-дабъл в дебюта си на финалите при победата над Маями със 104:93, Съотборникът му Джамал Мъри вкара 26 точки на съперника. Двукратният MVP на НБА завърши с 27 точки, 14 асистенции и 10 борби за Нъгетс, които чакаха 47 години, за да стигнат до финалите и не разочароваха своите фенове. „Най-важното нещо е да спечелиш мача - каза Йокич след деветия си трипъл-дабъл в тазгодишните плейофи – негов шести в последните му седем мача. „Опитвам се да сдам своя принос за успеха по всякакъв възможен начин.“ Арън Гордън добави 16 точки, а Майкъл Портър-младши завърши с 14 за Денвър.
Бам Адебайо реализира 26 точки и 13 борби за Маями. Гейб Винсент отбеляза 19 точки, а Хейуд Хайсмит - 18. Донякъде разочарование бе Джими Бътлър с 13 точки за Хийт. Маями завъриши с 41% стрелба в мача - 33% от 3 точки.
Маями изоставаше през по-голямата част от мача, но завърши третата четвърт с 11:0, за да намали дефицита си от 63:84 и да започне последната част - 74:84. "Горещите" дори се доближиха до девет точки след "тройка" на Хайсмит две минути преди края, но за повече нямаше сили.
Йокич стана вторият играч за последните 25 години след ЛеБрон Джеймс през 2017 г. - който има 10 асистенции до полувремето на финален мач, като бе реализирал и 10 точки и 10 асистенции до почивката, когато Денвър водеше с 59:42.
За отбелязване е, че Маями губеше мача на откриването във всяка от годините на титлите си - 2006, 2012 и 2013 - единствената победа дойде през 2011 г., серия, която в крайна сметка отстъпи на Далас. 25-те опити за стрелба на Адебайо са връх в кариерата. Той стана третият играч, който отбелязва поне 24 точки за Маями в мач 1 от финалите. Джеймс го направи три пъти за Хийт, а Дуейн Уейд го направи през 2006 г.
Йокич пък е осмият играч, който има трипъл-дабъл в мач 1 от финалите.