Девойките U18 изпуснаха Нидерландия и ще се борят за седмо място

(сн. fiba.com)
06-08-2022 17:52 | BGbasket.com

Българският национален отбор за девойки U18 загуби с 61:67 мача си срещу Нидерландия за разпределение на местата 5/8 в домакинското Европейско първенство, дивизия В в София. Отборите изиграха изключително равностойна среща с много обрати и изравнявания, но в последната минута, до която резултатът беше равен, съперникът се възползва по-добре от ситуациите си.

Националките ни ще изиграят последния си мач утре, като в него ще срещнат Румъния, за да си разпределят местата 7/8 в крайното класиране.

Първата четвърт на мача премина през многобройни обрати, а логично разликата беше минимална. След 10 минути нидерландките имаха малка преднина при 17:15. Успеваемостта в нападение и на двата отбора спадна през втората десетка, а още в началото ѝ нашите успяха да поведат и да задържат минимална преднина през почти цялата част. В крайна сметка на почивката таблото показваше очаквано равенство – 26:26.

Съперникът успя да поведе в началото на второто полувреме, но до края на третата част отново имаше обрати и в така България излезе напред след края ѝ за 47:45. Темпото се запази до едва минута преди края, когато отново имаше равенство – 60:60. Отборите размениха по един наказателен удар, след което Нидерландия вкара кош за 63:61. След пропуск за България нидерландките овладяха две борби в нападение в ответната атака и отбелязаха за 65:61. След нова грешка на нашия отбор съперникът оформи финалния резултат.

За България Моника Борисова отбеляза 16 точки, а Деница Манолова се включи с 14.

За победителките Ирис Венема регистрира 16 точки и 5 борби.