16-о място за юношите U18 на европейското в Румъния

(сн. FIBA.basketball)
07-08-2022 19:28 | BGbasket.com

Националният отбор по баскетбол за юноши U18 завърши на 16-о място участието си на европейското първенство в Дивизия B в Румъния. Тимът ни записа трета поредна загуба на шампионата, след като в последния си мач днес отстъпи на Грузия с 41:64.

Националите ни победиха веднъж този съперник в груповата фаза, но днес бяха в ролята на догонващи в резултата почти през цялото време.

Много грешки и пропуски и от двата тима белязаха началото на срещата. Нито един от тях не успя да натрупа солиден аванс и след десет минути игра Грузия водеше с 10:7.

Ситуацията не се промени значително и през втория период, като процентите при стрелбата продължиха да бъдат доста ниски. Съперникът обаче играеше малко по-добре в подкошието и дръпна с 20:9. Баскетболистите на Даниел Клечков отвърнаха със серия от 11:2 и почти заличиха пасива си, но пет поредни точки на Гиорги Очкихизде в последните 30 секунди увеличиха преднината на тима му при 27:20.

Разликата падна само на 2 в началото на второто полувреме, но грузинците удържаха водачеството си и този път. Последваха сравнително равностойни минути, а в края на частта преднината на опонента ни отново стана двуцифрена – 45:35.

Грузия направи серия от 14:2 на старта на заключителния период и се откъсна в резултата, като за близо седем минути нашите имаха само един отбелязан кош. Това окончателно сложи край на интригата в мача и до края на практика срещата се доиграваше.

Единствено Илиян Пищиков завърши с двуцифрен точков актив за България – 10. По 7 точки имат Михаил Гавазов и Красимир Петров.

За съперника Гиорги Очкихизде вкара 22 точки, с 10 е Андрия Муджири.