Втора поредна Суперкупа за Рилски спортист

(сн. BGbasket.com)
03-10-2022 20:51 | Мария Маринова

Рилски спортист спечели Суперкупата на България за втора поредна година. На финала днес в „Арена Ботевград“ тимът надви шампиона Балкан със 70:60. Баскетболистите на Людмил Хаджисотиров водеха през по-голямата част от мача, но почти пропиляха двуцифрена преднина и до последно съперникът им имаше шанс за обрат.

„Зелените“ за втори път пък не успяха да спечелят трофея, след като през 2019 г. отстъпиха на Левски.

MVP на мача е Деян Карамфилов със 7 точки и 12 асистенции.

Извън групата за тях в този мач бе Калвин Годфри, докато друг от американците – Раян Хароу, не бе по екип. Още в началото на мача пък заради контузия за гостите от игра излезе Мирослав Васов.

Чавдар Костов вкара първата тройка в мача, но след това домакините направиха серия от 7:0 и поведоха в резултата. Рилски спортист обаче бързо излезе отново напред, след като на свой ред отбеляза 8 безответни точки. Следващите минути бяха оспорвани, а след първата част тимът от Самоков водеше с 18:17.

Балкан започна с доста пропуски втория период. За повече от три минути единствено стартиралият силно Димитър Димитров успя да се разпише, което позволи на съперника да поведе с 6. Последва размяна на кошове, но малко след нея баскетболистите на Людмил Хаджисотиров дръпнаха и с двуцифрена разлика – 34:24. Две бързи тройки на Павлин Иванов обаче бързо върнаха домакините в мача. Все пак Рилски спортист поддържаше аванс от няколко точки и на почивката водеше с 40:34. В края на полувремето контузия получи и Мануел Суарес и стресна треньорския щаб на домакините, но след паузата се завърна в игра.

Балкан награди част от своите шампиони

За по-малко от пет минути след почивката гостите нанизаха четири тройки и дръпнаха с най-голямата разлика до момента – 56:40. Водени от Иванов и Суарес обаче, домакините започнаха да топят пасива си и преди заключителната четвърт намалиха за 53:58.

Илиян Пищиков доближи „зелените“ само на 3 точки в началото на последната част, като на два пъти те и пропускаха възможности да изравнят резултата. Рилецо се възползва и след точни стрелби на Еван Бати и Димаджио Уигинс, разликата отново стана двуцифрена – 65:55. Христо Захариев и Димитър Димитров доближиха отбора си на 5, след което последва период с пропуски и от двете страни. Гостите обаче показаха по-точен мерник в края на мача и удържаха преднината си за радост на феновете си от Самоков, дошли да ги подкрепят в мача. За пет лични нарушения срещата не завърши Мануел Суарес.

Най-резултатен за победителите бе Чавдар Костов с 18 точки (5 тройки). Димаджио Уигинс записа 14, с 12 и 7 борби е Брандън Рандълф, а 10 точки вкара Еван Бати.

За Балкан 14 точки реализира Павлин Иванов. Димитър Димитров има 13, а с дабъл-дабъл от 12 точки и 14 борби е Мануел Суарес.