Балкан обърна Шумен за шест поред

07-12-2022 20:18 | BGbasket.com

Победната серия на Балкан в Националната баскетболна лига продължава. Тимът записа шести пореден успех, след като надви Шумен като гост с 88:63.

Двубоят донякъде бе идентичен с този срещу Черно море Тича преди седмица, като отборът от Ботевград изоставаше в резултата на почивката след слаба втора част, но спечели след по-силно второ полувреме. В групата отново не бе контузеният Калвин Годфри, Илиян Пищиков получи травма още в началото, а отборът бе воден от Преслав Пешев след раздялата с Тони Дечев.

След този мач Балкан е с баланс 6-2, а в следващия кръг приема Академик Пловдив. Шумен е с 2-6 и ще има визита на Рилски спортист.

Двубоят започна много равностойно. Почти до средата на първата част Христо Захариев и Рей Идову си разменяха кошове, но никой от съотборниците им не успяваше да се разпише. „Зелените“ обаче вкараха пет тройки само за първата част, две от които на Николаос Дипларос и след 14 безответни точки се откъснаха с 24:11. Точна далечна стрелба на Николай Георгиев в края пък намали изоставането на тима му на 14:24.

Баскетболистите на Янко Янков се доближиха само на 6 в началото на втория период, но след това съперникът им отново направи аванса си двуцифрен. Последва обаче нов подем в играта на Шумен, който оправи мерника си и воден от Джавонте Елис, записа серия от 15:3 стигна до пълен обрат – 34:33. Играта продължи с размени на водачеството, а на почивката домакините водеха с 39:38, след като Балкан стреляше едва 28% от игра за първото полувреме.

Тимът на Преслав Пешев си върна водачеството малко след подновяването на играта, благодарение най-вече на силните изяви на Захариев, който вкара 12 точки само за шест минути. Постепенно гостите продължиха да увеличават аванса си и преди последната част водеха с 63:51.

Серия от 12:2 в полза на шампионите даде начало на заключителния период, с което те направиха преднината си още по-изразителна и нямаха проблем да спечелят. Заради натрупани пет лични нарушения в последните минути не игра Адриян Секулов.

Балкан имаше ниска успеваемост при стрелбата от игра – 38%, но спечели борбата под коша (50 срещу 39), направи по-малко грешки (9 срещу 17), а освен това вкара и повече наказателни удари (20/26 срещу 5/12).

Христо Захариев бе най-резултатен за победителите с 22 точки и 9 борби. Николаос Дипларос се отчете с 21 точки и 7 борби. Мануел Суарез има 16 точки и 10 борби, Павлин Иванов добави 14 точки.

За Шумен Николай Георгиев реализира 17 точки, с 14 е Майк Адеунми, а Георги Кендеров се отчете с 11 и 7 борби.