105 точки, силен Сашо Янев и първа победа за България

(сн. БФБ)
07-09-2016 19:42

Националният отбор на България постигна първа победа в група Е на квалификациите за Евробаскет 2017. В "Арена Ботевград" нашите приеха Косово и след силна трета част натрупаха аванс, който задържаха за крайното 105-84. Българите играха добре в нападение и реализираха доста точки, а важното е, че в края успяха да направят и добра разлика. В събота (10 септември) нашите посрещат Украйна в последен домакински мач, в който ще се гони победа с поне 11 точки, за да имаме предимство в преките двубои. Поради тази причина е изключително важно и залата в Ботевград да се напълни и да подкрепи отбора.

За трети пореден мач нашите започнаха лошо и трябваше да догонват. Двата тима си размениха по две точки, след което Фисник Ругова наниза 9 поред и гостите дръпнаха с толкова. Нашите отговориха със 7-0 след прекъсване, но след такова и за косоварите те вкараха две от общо четирите си тройки в първата част. Именно с последната, която бе на Дардан Бериша, те излязоха напред с 3 след десет минути игра. В първите седем от втората четвърт гостите продължиха да имат аванс, но той не бе повече от 4 точки. В крайна сметка нашите поведоха малко преди края й, но в последната секунда Хайризи изравни за 40-40 след 20 минути игра.

Нашите вкараха първите 5 точки за второто полувреме и поведоха. Косоварите останаха близо в началото, но в един момент българите направиха добри поредни защити и по средата на третата част дръпнаха с 11 напред. Гостите посвалиха от пасива си, който стана 6 точки, но нашите завършиха тази четвърт с 10-0 и разликата нарастна още. В началото на последната четвърт гостите вкараха три тройки и понамалиха, но за щастие нашите отговориха и отново качиха преднината си. До края българите я поддържаха, а в последната минути дори я направиха и над 20 точки.

Пореден силен мач от началото на квалификациите изигра Александър Янев, който завърши с 28 точки и 6 борби. Александър Везенков завърши с 18 точки, 7 борби и 5 асистенции, а много здраво се включи и Дий Бост, който направи дабъл-дабъл от 18 точки и 10 асистенции.

За косоварите с 18 точки най-резултатен бе Дардан Бериша, а Джъстин Доулман се отчете с 16 и 7 борби.