България завърши евроквалификациите с втора победа

fiba.com
17-09-2016 22:45

Мъжкият национален отбор на България завърши с втори успех квалификациите за Евробаскет 2017. В последния си мач „трикольорите” ни надиграха като гост с 67-62 Косово, за който това бе първо участие в международен форум. И двата отбора не успяха да се класират за шампионата на Стария континент като нашите завършват на трето място в група Е с актив от 4 победи и 2 поражения, а Косово нямат победа в дебютното си участие.

Срещата започна оспорвано като България поддържаше лек аванс през първия период, но Косово се държеше близо и за кратко обърна. Домакините вкараха тройка на сирената за край на първия период и свалиха пасив до 2 точки. Минута преди края му Джейсън Уошбърн изкълчи глезен , но продължи да играе в мача по-късно. Нашите продължиха да контролират темпото като вдигнаха сериозно аванс след силно включване на Лилов.  След добра защита тимът на Любомир Минчев позволи на съперника да вкара само 10 точки втората част и на почивката водеха с 14.

България започна разконцентрирано второто полувреме с доста пропуски и грешки, а Косово направи серия 11-2, за да свали пасива си до 5 точки. Тройка на Павлин Иванов върна нашите в мача, но домакинитепродължиха да играят по-добре. Така след като допуснаха само 8 точки в третия период за България косовари запазиха шансовете си. Три минути след началото на последния период домакините затегнаха защита и за първи път от начало на мача свалиха до 3 точки пасив. Капитанът Асен Великов вкара важна тройка в средата на последния период и вдигна до 7 преднина при 57-50, но съперникът върна с още една. Бамфорд намали до две след тройка на бърза атака три минути преди края за 57-59. Уошбърн бе фаулиран и след два успешни и кош на Великов българския тим вдигна преднина до 6. 32 секунди преди края Косово отново свали до 4, а до края нашите удържаха успеха.

И двата отбора бяха точно 15/33 (45.5%) при стрелбата си от средно разстояние.

Джейсън Уoшбърн бе най-резултатен за успеха с 14 точки, а с 13 точки и 7 борби завърши капитанът Асен Великов. По 10 отбелязаха Павлин Иванов и Иван Лилов.

Скот Бамфърт бе най-резултатен за Косово с 21 точки, а по 12 имаха Фисник Ругова и Албан Весели, който овладя и 9 борби.