Турция и Франция влязоха в осмицата на Европа

(сн. fiba.com)
19-06-2017 23:31

Турция и Франция се класираха директно за четвъртфиналите на Евробаскет 2017 за жени в Чехия. Отборите спечелиха съответно групи В и С на турнира с по 3 победи и без загуба. Така те прескачат следващата фаза и влизат директно в осмицата.

Още четири отбора от двете групи продължават борбата за първите места. Вторият отбор от група В Италия ще срещне третия от група А Унгария. Третият от група В Словакия ще се изправи срещу втория от група А Украйна. От група С вторият Сърбия ще излезе срещу третия от група D Латвия, а третият Гърция ще срещне втория от група D Русия. Победителите от тези четири мача ще влязат в четвъртфиналите заедно с Турция, Франция и победителите от другите две групиИспания и Белгия.

От първенството отпаднаха последните от групи В и С – съответно Беларус и Словения.

В първия мач за деня от група В Турция записа третата си победа. Тимът надви Беларус с 88-74, след като води през целия мач. Туркините спечелиха първите три части, постепенно увеличавайки преднината си до 18 точки. Въпреки че съперникът спечели последната десетка, нямаше шанс за обрат. Олджай Чакър записа 15 точки и 6 асистенции за победителките, а 12 отбеляза Пелин Билгич. За Беларус Алекс Бентли се отчете с 15 точки и 7 борби, а 12 вкара бившата баскетболистка на Нефтохимик 2010 Тацяна Лихтарович.

Италия победи трудно Словакия с 68-61 в другия мач от групата. Отборите започнаха мача равностойно, но в края на първата част италианките натрупаха малка преднина. Равностойна втора четвърт запази аванса им, а те го увеличиха до 10 точки след третата. През последната десетка разликата не падна под 7 точки и Италия удържа победата. Джорджа Сотана и Чечилия Джандалазини вкараха по 15 точки за успеха на отбора си, а за съперника 13 и 5 асистенции записа Барбора Балинтова.

Действащият шампион Сърбия записа първа победа на турнира срещу Словения с 88-69. Словенките изиграха силна първа част и поведоха с 9 точки, но след нея сръбкините се мобилизираха и до почивката обърнаха резултата. Равностойна трета част доведе до малка разлика в тяхна полза, но те спечелиха последната с 26-11, за да стигнат до успеха. Соня Петрович регистрира 23 точки, 6 асистенции и 5 борби за победителките, а за Словакия с 22 завърши Тея Облак.

В последния мач за деня Франция записа труден успех срещу Гърция със 70-63. Отборите бяха равностойни от началото и след смени на водачеството през първото полувреме се стигна до 35-30 след него. Много интересна трета част доведе до обрат за гъркините и след 20 минути те водеха с 52-49. Още в началото на последната десетка Франция си върна водачеството и удържа малка, но достатъчна преднина до края на мача. Андене Миям записа 12 точки за Франция, а за Гърция 25 точки и 6 борби на Евантия Малци не бяха достатъчни срещу силния противник.