Купата отново доказа, че е интересен турнир

Варненци ликуваха заслужено (сн. lap.bg)
20-02-2015 12:33

Четвъртфиналите за Купата на България вече са история и отборите мислят за друго - някои за полуфиналите, други за поуки. Те обаче ни доказаха едно - кой каквото и да говори преди мач, то този турнир е интересен и винаги може да предложи нещо, което да заинтригува зрителя, особено този неутралния.

Два от отборите от т. нар. втора четворка продължиха напред, като едното може до някаква степен да се счита за изненада. Дали това е така обаче е спорен въпрос, тъй като в годините Ямбол винаги е показвал силна форма именно на този турнир и неведнъж е огорчавал по-високо класирани отбори от него. Победата на ямболии не бе изненада поради няколко причини - първо тимът вече беше надигравал Левски и влезе в мача със самочувствие и увереност, че може да го направи отново. Второ - ямболии показаха дух, който бе типичен за отбора в последните години и именно поради това спечели. Трето - имаха един невероятен Тайлър Лейзър, който остана загадка за синята защита и се вкарваше когато трябва. Левски пък просто се промени. "Сините" нямаха нищо общо с отбора, който бяха до преди десет дни и това се видя още на мача с Металац миналия петък. Дали новите попълнения, дали фактът, че в клуба ще влязат финансови средства са причината не е напълно ясно, а това може би го знае само Тити. Но и той самият изглеждаше различен на последните два мача, спрямо преди това през сезона. Левскарите реално загубиха първият си важен мач до момента, а дали ще могат да си върнат духа зависи от самите тях.

Безспорно най-чакан бе четвъртфиналът между Балкан и Черно море. В него варненци се доказаха като черната котка за ботевградчани и ги биха с характер, здрава защита и знание как да спечелят. Естествено и заради Станимир Маринов. Момчето, което стана баскетболист именно в Ботевград и си тръгна със скандал в клуба, сега показа на всички какво са изпуснали. Положителното е, че той не само показа качества и бележеше в правилните моменти, но показа и мъжество - удържа на освиркванията и обидите от някои от ботевградската публика и не реагира. След края на мача той отиде пред тези фенове и й им се поклони. В Балкан пък от другта страна трябва да си зададат само един въпрос - защо в последните сезони тимът няма спечелен решителен мач? Няма нужда да изброяваме тези мачове, те се знаят.

На практика тези два четвъртфинала ни карат до някаква степен да забравим за другите два. Да, нивото на показания баскетбол не бе високо и това не е изненада за никого, тъй като този сезон първенството ни е по-слабо. Но и двата мача бяха интересни и доказаха, че идеята за финална осмица май не е чак толкова лоша и си има някакъв чар.

От друга страна мачовете Лукойл Академик - Берое и Рилски спортист - Спартак Плевен, не оправдаха очакванията. Всички очакваха повече и от Берое и от домакина Спартак, но те не го показаха. Естествено не се чакаше те да победят, но поне да има някакъв отбор. Берое издържа до средата на втората част, като дори водеше, докато домакините играха стабилно само за 6-7 минути, като разбира се изключим последната част.

В днешните полуфинали ясно се вижда един фаворит - Лукойл Академик срещу Ямбол и предвид разликата в класите трудно можем да очакваме нещо. Другият мач обаче е непредвидим и чакаме той да ни предложи още емоции подобни на тези в четвъртфинали №2 и №3 от вчера.