Исторически първи бронз за Академик в НБЛ след драма в Ботевград

(сн. BGbasket.com)
23-05-2021 20:50 | Мария Маринова

Академик Пловдив спечели бронзовите медали в Националната баскетболна лига за първи път в историята си. В решителния трети мач в Ботевград днес тимът се наложи над Балкан с 87:84, след като преди това двата отбора си бяха разменили по една победа на свой терен. Двубоят бе изключително оспорван през цялото време, като до последно победителят не бе ясен.

Това бе първи официален мач на „зелените“ в „Арена Ботевград“ пред публика от 7 март, 2020 г. насам.

След размяна на кошове на старта, баскетболистите на Йовица Арсич поведоха с 10:5, възползвайки се от грешките на съперника и по-добрата игра в подкошието на Димитър Димитров и Дарко Балабан. Водени от Обрат Томич и Васил Бачев обаче, гостите изравниха за 15:15. Те имаха и възможност дори да поведат, но сбъркаха в последната си атака и след кош на Божидар Аврамов, след десет минути игра Балкан водеше със 17:15.

Мачът продължи да върви точка за точка, но близо три минути след началото на втория период единствено Станимир Маринов успяваше да се разпише за домакините. На два пъти Академик излизаше напред, но за кратко, като на почивката тимът на Йовица Арсич имаше минимален аванс при 34:33.

Балкан започна по-добре след паузата и на няколко пъти повеждаше с 6-7 точки. Тимът на Йордан Янков обаче не позволи разликата да набъбне още и поддържаше близка дистанция, а след тройка на Мартин Сотиров в самия край на частта, преди заключителния период гостите вече имаха предимство при 60:58.

Импулсът в играта им продължи и в началото на последната четвърт, като след точни стрелби на Йере Вучица и Тони Гуджино, те поведоха с най-голямата си преднина до момента при 65:60. „Зелените“ отвърнаха със 7 безответни точки и си върнаха водачеството, а Академик остана без Обрад Томич в средата на частта, който напусна за пет лични нарушения. След нова поредица от обрати две минути и половина преди сирената резултатът отново бе равен – 72:72. Последва обаче серия от 7:0 за гостите, които малко повече от минута преди края вече водеха със 79:72. Балкан отново опита да заличи пасива си, но този път Академик удържа водачеството си до последно. По-малко от пет секунди преди сирената при 3 точки аванс за съперника, домакините получиха право да организират последна атака, но не успяха да отбележат и победата отиде за гостите. Заради натрупани фаулове срещата не доиграха също Йере Вучица и Димитър Димитров.

Най-резултатен за победителите бе Йере Вучица с 22 точки и 8 борби. 17 добави Тони Гуджино с 8 борби. По 10 реализираха Васил Бачев, Обрад Томич и Николай Титков.

За Балкан Димитър Димитров завърши с 21 точки и 10 борби. Станимир Маринов вкара 18, Дарко Балабан - 13 и Божидар Аврамов - 10.