Спартак срази Левски след спиращ дъха трилър в Плевен

11-12-2021 20:59 | BGbasket.com

Спартак Плевен постигна най-голямата си победа от началото на сезона. В изключително оспорван и интересен мач в зала „Балканстрой“ тази вечер тимът срази действащият шампион Левски с 84:82. Двубоят премина през много обрати, като до последната секунда победителят не бе ясен.

В тази среща Тодор Тодоров не можеше да разчита на Мартин Маринов, който пропусна мача заради разтежение в задната част на бедрото, получено на тренировка през седмицата. В игра за столичния тим пък се завърнаха Чавдар Костов и Цветомир Чернокожев. Гардът обаче бе на паркета едва девет минути, преди да напусне терена принудително заради проблем с адуктура, като все още не се знае колко сериозно е състоянието му.

Победата бе трета за Спартак от седем кръга, а след седмица тимът гостува на Ямбол. Левски вече е с баланс 6-2, като му предстои домакинство на Берое.

Началото на мача бе доста динамично. Гостите вкараха първите 4 точки, но след това съперникът им отвърна със серия от 9:0 и излезе напред. Последваха много оспорвани минути, а след откриващата четвърт Спартак водеше с 24:21.

През втория период двата тима предложиха много атрактивна игра. Домакините имаха предимство заради по-добрата си успевамост от далечно разстояние, но Левски успяваше да изравни благодарение най-вече на силните си изяви в подкошието. На почивката обаче плевенският тим все пак имаше леко предимство при 45:42 след тройка на Николай Маринов в последните секунди и общо осма за отбора му до момента.

Малко след началото на второто полувреме баскетболистите на Константин Папазов поведоха за първи път след началните минути при 52:50 след тройка на Цветомир Чернокожев. Последваха нови размени на водачеството, а преди заключителната четвърт Левски бе напред с 66:62.

На два пъти столичният тим повеждаше с 9 точки през последната част, но съперникът му не позволяваше разликата да стане двуцифрена. Три минути преди сирената гостите останаха и без водещия си реализатор до момента Марио Литъл, който напусна за натрупани лични нарушения.

Спартак не се отказа в търсене на обрата и при оставащи 51 секунди изравни за 82:82 след 6 поредни точки на Ивко Ивков. Гостите не успяха да се организират добре в нападение след това, а домакините получиха право на последна атака. Въпреки многото пропуски, които направи в хода на мача, Божидар Аврамов се нагърби с отговорността и направи пробив, с който изведе отбора си напред при 84:82 и 5.1 секунди. Левски опита да отбележи в оставащото време, но стрелбата на Венцислав Петков не бе точна и победата отиде за опонента му, което вдигна на крака феновете в залата. За пет фаула срещата не довърши и Илай Митру-Лонг.

Николай Стоянов бе над всички за победителите с 20 точки и почти перфектна успевамост при стрелбата. Коча Йовович реализира 13 точки, с 12 е Николай Маринов (4 тройки), Ивко Ивков има 11, а 10 добави Симеон Илиев.

За Левски Марио Литъл реализира 22 точки. Дабъл-дабъл от 20 точки и 14 борби има Ивица Радич. Цветомир Чернокожев се отчете с 14 точки и 7 борби, а Илай Митру-Лонг вкара 12 точки.