Олимпиакос и Александър Везенков се класираха за Финалната четворка на Евролигата

(сн. Facebook)
04-05-2022 23:31 | BGbasket.com

Олимпиакос победи Монако с 94:88 като домакин в Гърция и с 3-2 успеха в четвъртфиналните плейофи се класира за Финалната четворка на Евролигата. Националът Александър Везенков за първи път в кариерата си ще играе на полуфиналите в най-престижния европейски клубен турнир. Той завърши с 9 точки, 7 борби и 1 асистенция за 36 минути на терена.

Трикратният шампион в Евролигата Олимпиакос ще играе срещу настоящия първенец - турския Анадолу Ефес в опит да стигне до финала. За последно гръцкият гранд спечели трофея през 2013 година, но не бе участвал във Финалната четворка от 2017-а. В другия полуфинал на турнира в Белград на 19 май ще се срещнат испанските Барселона и Реал Мадрид.

Олимпиакос и Монако изиграха зрелищен, напрегнат и изпълнен с емоции сблъсък. Сред публиката в Пирея бяха звездата от НБА Кевин Дюрант и холивудската актриса Ема Стоун.

Гостите имаха преимущество през първото полувреме, но през вторите 20 минути гръцкият тим направи обрат и не изпусна победата да му се изплъзне. Тимът на Монако водеше с 13:11 след първите 10 минути, а в средата на втората част увеличи аванса си на 11 точки. Олимпиакос се доближи до 4, но след две поредни тройки за гостите разликата пак скочи до 10 и на почивката Монако имаше преднина от 48:41.

Олимпиакос изравни играта в третата четвърт, но пак бе догонващ преди последните 10 минути – 66:70. С тройка и наказателен удар на Александър Везенков домакините изравниха при 72:72 минута след началото на четвъртата част и след няколко смени на водачеството домакините поведоха с 84:81 при оставащи 3 минути. Тайлър Дорси вкара ключова тройка за 94:88 малко повече от минута преди финала и баскетболистите на Олимпиакос ликуваха.

Двубоят дори бе спрян за кратко 7 секунди преди края, тъй като феновете на домакините нахлуха на терена.

Най-резултатен за победителите бе Шакил МакКисик с 18 точки, а Томас Уолкъп добави 17. Тайлър Дорси се отчете с 16, а Костас Скулас допринесе с 15 точки, 5 борби и 5 асистенции.

За Монако Майк Джеймс завърши с 24 точки, 4 борби и 10 асистенции.