Рилски спортист е първият финалист в НБЛ след изстрадана победа в Плевен

18-05-2022 20:56 | BGbasket.com

Рилски спортист е първият финалист в сезона на Националната баскетболна лига. Тимът затвори изключително трудно серията срещу Спартак Плевен след победа със 77:76. Като гост в мач № 3 в Плевен. С това самоковци спечелиха с 3-0, въпреки достойната борба на съперника. Това ще бъде вторият пореден финал за Рилецо, който е вицешампион и носител на Купа България за последните два сезона. Във финалната серия тимът ще се изправи срещу победителя от двойката БалканЛевски, в която ботевградчани водят с 2-1.

Домакините започнаха мача отлично и вкараха първите няколко коша в срещата, като контролираха играта през откриващата част и след нея закономерно водеха с 25:19. Макар че Рилецо беше плътно зад Спартак, минималната разлика се запази през цялата втора четвърт и на почивката плевенчани водеха с 42:39.

Изключително равностойна трета четвърт премина през няколко обрата и изравнявания и остави всичко да се реши в последните десет минути от мача. Ключова серия от 9:0 в началото на заключителната част даде на самоковци малко по-стабилна преднина, но домакините не се отказваха и само четири минути преди края разликата бе сведена до две точки. Навлизайки в последните две минути, мачът стана още по-интересен – разликата падна само до точка и Спартак получи шанс да обърне резултата, но така и не успя до изтичането на времето.

Петима баскетболисти на победителите завършиха с двуцифрен актив, като 17 точки наниза Брандън Браун, 13 плюс 8 борби добави Кори Карлсън, по 11 – Павлин Иванов (6 асистенции) и Алекс Симеонов (9 борби), а 10 и 6 овладени топки – Трей Портър.

За Спартак Николай Стоянов наниза 22 точки, 16 добави Димитър Маринчешки, а 10 – Николай Маринов.