Трилър в Белград прати Везенков и Олимпиакос в мача за бронза в Евролигата

(сн. БТА)
19-05-2022 20:49 | BGbasket.com

Александър Везенков и неговият Олимпиакос записаха драматична загуба в първия полуфинал на българина в кариерата му в Евролигата. На старта на Финалната четворка в Белград тимът отстъпи на Анадолу Ефес със 74:77 след много обрати и кош в последната секунда на Василие Мицич.

Българинът бе титуляр и игра 34 минути, като завърши с 5 точки, 8 борби и 3 асистенции.

На финала турският тим ще защитава титлата си срещу победителя от испанското дерби между Барселона и Реал Мадрид, които играят по-късно тази вечер.

Огромната енергия на близо 15 хиляди гръцки фенове в Щарк арена в Белград даде криле на Олимпиакос и грандът от Пирея на два пъти поведе със 7 точки в първата четвърт.

Ефес обаче изравни с бърза серия и след това поведе в резултата, но за кратко. Играта тръгна кош за кош и след като Олимпиакос взе първата четвърт с 21:18, продължи с размяна на точки.

Втората четвърт бе силна и за двата състава, като Олимпиакос отново взе и 7 преднина, но я пропиля пак. Почивката дойде при 43:42 за гърците и остави всичко за второто полувреме.

В него обаче Ефес стартира по-силно с поредица от 9-2 и турците се откъснаха напред в средата на третата четвърт до 11 преднина.

Олимпиакос се върна благодарение на силни изяви в защита и доста агресия в двете фази на играта и успя да стопи изоставането си до само 3 - 66:63 за Ефес преди последния период.

В него екшънът продължи, като Ефес бе водач, а Олимпиакос пропусна куп възможности за обрат. Гърците правеха всичко в защита и след това не успяваха да приключат успешно нападение.

Ефес предложи половин дузина шансове на съперника, включително пропуски от наказателната линия на Мицич и Ларкин.

В крайна сметка съдбата се усмихна на Олимпиакос и отиграване под коша намери целта, за да изравни до 74:74 с 19.5 секунди до сирената. Анадолу Ефес получи последна атака, в тройка на Василие Мицич почти със сирената донесе победата на турския гранд.

Звездното трио на Ефес Мицич-Ларкин-Брайънт вкара големия процент от актива на тима. Ларкин реализира 21 точки, 16 точки вкара Брайънт, 15 има Мицич, а с 12 е Дънстън.

За Олимпиакос Маккисик отбеляза 12 точки, по 11 имат Слукас, Дорси и Мартин, а 10 добави Папаниколау.