Страхотно начало за младежите U20 на европейското в Тбилиси

15-07-2022 15:23 | BGbasket.com

Националният ни отбор по баскетбол за младежи U20 започна с победа участието си на европейското първенство в Дивизия Б, което стартира днес в Тбилиси. В първия си мач баскетболистите на Георги Младенов се наложиха над основния си конкурент в група C Латвия със 72:64. Отборът ни изоставаше с 9 точки в хода на мача, но показа характер и след страхотно второ полувреме спечели.

Следващият съперник на България е Унгария, като срещата е на 17 юли.

Двубоят започна с пропуски и от двете страни, след което постепенно латвийците взеха инициативата. На два пъти те успяваха да поведат със 7-8 точки, но след серия от 7:0 на Костадинов и Комбаков, след десет минути игра изоставането на нашите бе минимално – 17:18.

Малко след старта на втория период България за кратко поведе, след което дълго време играта вървеше кош за кош. В края на частта обаче Латвия отново започна да увеличава аванса си и на почивката се оттегли при 35:30. И двата тима не демонстрираха много точен мерник през първото полувреме, но националите ни направиха 9 грешки в него. Те допуснаха съперникът да реализира 11 точки само от тях срещу нито една на тяхната сметка, откъдето дойде и разликата.

Латвия дръпна с 9 след подновяването на играта, което бе и най-голямата разлика до момента. Тимът поддържаше преднина от няколко точки, но след две поредни тройки на Тошков и Попов и кош на Стоилов, четири минути преди края на частта нашите си върнаха водачеството – 46:45. Серията на България стана 13:1, след като Костадинов и Мехмед увеличиха на 51:46. За шест минути съперникът имаше се разписа само веднъж от игра, но вкарваше наказателните си удари и преди заключителната четвърт баскетболистите на Георги Младенов имаха крехък аванс – 54:52.

Подемът в играта на „лъвчетата“ продължи, като те създаваха опасности отвсякъде. Така, само две минути след подновяването на играта, разликата в тяхна полза за първи път стана двуцифрена – 65:53. Това се оказа и преломният момент, тъй като до края българите поддържаха солидна дистанция и спечелиха.

Константин Костадинов бе най-резултатен за успеха с 18 точки и 8 борби. Васил Попов реализира 17, с 14 е Берк Мехмед. Малко не стигна за дабъл-дабъл на Емил Стоилов (9 точки, 11 борби) и Лъчезар Тошков (9 точки и 8 борби).

Кришс Хелманис отбеляза 13 точки за съперника, по 12 имат Нилс Баумейстерс и Туомс Скуя.