Националите издържаха 15 минути срещу Хърватия

(сн. facebook.com/cz.basketball)
13-08-2022 20:37 | BGbasket.com

Мъжкият национален отбор загуби и втората си контрола от подготовката за Евробаскет 2022. В „Ентерия Арена“ в Пардубице нашите отстъпиха на Хърватия тази вечер с 68:98 и остават на трети в турнира.

В неделя в спор за първата позиция днешният ни съперник ще се изправи срещу домакина Чехия, който вчера също постигна победа срещу националите ни.

След този двубой тимът ни пък ще продължи подготовката си в Самоков. На 25 и 28 август там отборът ни ще има мачове с Кипър и Румъния от предварителните европейски квалификации, а след това заминава за Грузия, където ще участва на Евробаскет 2022.

България все още е без Александър Везенков, Дий Бост и Константин Костадинов, като към отбора не успя да се присъедини и контузеният Йордан Минчев. Извън групата и за този мач остана Павлин Иванов. Хърватите пък бяха предвождани от звездите си Марио Хезоня, Боян Богданович, Ивица Зубац и Дарио Шарич.

Росен Барчовски направи две промени в стартовата петица, като Александър Янев и Дейвид Кравиш влязоха на мястото на Алекс Симеонов и Емил Стоилов.

В първите минути мачът вървеше кош за кош. Хърватия успя да поведе с 4, но след 7 безответни точки на Кравиш и Алипиев, нашите обърнаха за 16:13. Съперникът взе прекъсване, след което последва тройка на Шарич. Играта продължи да бъде много оспорвана, като нашите имаха предимство в подкошието, но правеха повече грешки. Така никой не успя да вземе предимство и след първата част закономерно равенството бе възстановено - 20:20, като 11 от точките ни бяха вкарани от американския център.

Резултатността през втория период спадна значително, като и двата тима правеха доста пропуски, особено от далечно разстояние. По-малко от пет минути преди почивката резултатът отново бе равен – 26:26. След това обаче съперникът взе инициативата и на няколко пъти повеждаше с 8 точки, като нашите започнаха да правят доста пропуски. Тройки на Маринов за кратко намаляваха дистанцията, но в края на полувремето баскетболистите на Дамир Малуомерович направиха аванса си двуцифрен – 43:34.

Подемът в играта на Хърватия продължи и след паузата. Тимът имаше близо 70% успеваемост в подкошието, докато българите бяха под 40%, което му позволи да се откъсне с 63:42. Страхотни изяви на Петков, вкарал три поредни тройки, както и точни стрелби на Стоилов, обаче върнаха донякъде „лъвовете“ в мача и преди последната част те намалиха за 54:70.

Водени от Маткович обаче, само за четири минути след подновяването на играта хърватите реализираха 19 поредни точки и се откъснаха с 89:54, преди серията им да бъде прекъсната от тройка на Костов. Националите ни успяха да намалят изоставането си и до 26, но опонентът ни нямаше проблем да спечели убедително.

И двамата треньори завъртяха в игра целите си състави. Най-резултатни за България с по 11 точки бяха Дейвид Кравиш и Венцислав Петков (три тройки). Иван Алипиев бе близо до дабъл-дабъл с 8 точки и 11 борби.

За Хърватия петима завършиха с двуцифрен точков актив, като над всички бе Карло Маткович с 16, 15 има Тони Перкович.