Кош със сирената донесе инфарктен успех на момчетата U16

(сн. FIBA.basketball)
13-08-2022 20:20 | Мария Маринова

Националният ни отбор по баскетбол за момчета U16 записа драматична победа на европейското първенство в Дивизия B, което се провежда в София. В среща, изиграна тази вечер в зала „Универсиада“, тимът надви Исландия с 66:64, нанасяйки му първа загуба на шампионата.

Нашите имаха преднина от 19 точки в хода на срещата, която пропиляха в края, но кош със сирената на Станислав Хинков им донесе успеха.

В понеделник баскетболистите на Юлиян Аладжов ще се изправят срещу Чехия.

Гостите вкараха две бързи тройки на старта на мача, но много бързо българите започнаха да топят изоставането си. Водени от Деян Колев и Теодор Трифонов, те вкараха 11 безответни точки и в средата на частта обърнаха за 15:10. Нашите контролираха темпото и в следващите минути, като след първата четвърт се откъснаха с 25:16.

Исландия се доближи само на 4 в началото на втория период, но нова серия за „лъвчетата“, този път от 12:1 направи разликата двуцифрена. Преднината на България достигна и до 19 точки, а на почивката тимът ни водеше с 43:28. Много силно в тази част се включи Александър Гавалюгов, а той и Деян Колев вкараха повече от половината точки на отбора ни до почивката – 23.

След паузата обаче настъпи спад в играта на тима ни. За близо осем минути отборът ни отбеляза само един кош, което позволи на Исландия да се доближи само на 7 точки – 43:50. Тройка на Станислав Хинков отново направи разликата двуцифрена, но преди последната част съперникът отново намали за 45:53.

Натискът на съперника се засили и шест минути преди края от преднината на България остана само точка – 55:54, което принуди Юлиян Аладжов да вземе прекъсване. Точна стрелба на Александър Жилев след това даде глътка спокойствие на тима ни. Последваха изключително драматични минути, в които домакините поддържаха много крехък аванс, но една преди края Исландия изравни за 62:62. Още в следващата атака Александър Гавалюгов успя да се разпише и треньорът на съперника взе прекъсване. Последваха пропуски и от двете страни, а 9 секунди преди сирената гостите отново възстановиха равенството. Нашите организираха последна атака, а кош в самия край на Станислав Хинков донесе и успеха на тима ни.

Александър Гавалюгов бе най-резултатен за успеха с 18 точки. По 11 реализираха Станислав Хинков и Деян Колев (14 борби), а с 10 точки е Теодор Трифонов.

За Исландия над всички с 24 бе Ларс Брагасон.