Момчетата U16 минаха и през Чехия за трета победа и четвъртфинал на Европейското

(сн. FIBA.basketball)
15-08-2022 19:57 | BGbasket.com

Националният ни отбор за момчета до 16 години постигна трета победа на Европейското първенство в дивизия В, което се провежда в София. В зала „Универсиада“ България нанесе първа загуба на Чехия с 87:64 и си осигури място на четвъртфиналите на турнира.

Националите вече имат три победи от три мача, а съставите на Чехия и Исландия са с актив 2-1. Утре (вторник) от 18:15 часа България ще се изправи срещу Люксембург в последния си двубой от група В, а преди това ще се изиграе срещата между чехите и исландците.

На четвъртфиналите на 18 август като първи в група В момчетата, водени от селекционера Юлиян Аладжов, ще се изправят срещу втория от група А, а засега с най-големи шансове са съставите на Унгария и Австрия.

Решителна за успеха на държавния ни тим над Чехия бе третата част, в която националите реализираха 23 точки срещу 8 за съперника.

След равностойно начало българският тим натрупа аванс от 7 точки при 16:9 в средата на първата четвърт. Чехите отговориха със серия от 8:0 и обърнаха резултата до 17:16 преди Александър Гавалюгов да оформи крайното 18:17 в полза на България в края на първите 10 минути. Двубоят продължи с размяна на водачеството, като малко повече от 4 минути преди почивката отборът на Чехия поведе с 30:27. Националите обаче отбелязаха 10 безответни точки, за да дръпнат с 37:30 след първото полувреме.

След почивката разликата скочи до 23 точки след серия от 16:0 при 55:32 по малко от 3 минути преди края на третата част. Българският състав водеше с 60:38 преди заключителните 10 минути. Момчетата от представителния ни тим не изпуснаха водачеството до финала и се поздравиха с третия си успех в групата. Най-голямата разлика в двубоя достигна 27 точки.

Александър Гавалюгов бе най-резултатен за България с 25 точки, 2 борби и 8 асистенции. Станислав Хинков се включи с 16 точки, 2 борби и 2 асистенции, а 14 точки и 8 борби реализира Теодор Трифонов.

За Чехия с 15 точки завърши Якуб Шевчик.