Невероятна драма прати момчетата U16 в мача за бронза, шансовете за елита остават

(сн. FIBA.basketball)
19-08-2022 19:57 | Мария Маринова

Националният ни отбор по баскетбол за момчета U16 ще играе за третото място на европейското първенство в Дивизия B, което се провежда в София. В изключително драматичен първи полуфинал днес в столичната зала „Универсиада“ тимът ни отстъпи на Финландия със 76:81.

С това нашите не успяха още с този мач да си осигурят класиране в Дивизия А за сметка на съперника ни, който ще играе в елита догодина. Българите обаче имат още един шанс да го сторят, ако спечелят мача за бронза утре. Техен опонент в него ще бъде загубилият другия полуфинал между Белгия и Германия.

Двубоят започна с размяна на тройки до 6:6, като финландците повеждаха, но веднага Александър Гавалюгов изравняваше. Те обаче имаха сериозно предимство в подкошието, като хващаха и много борби в нападение и шест минути след началото дръпнаха с 15:8. Юлиян Аладжов взе прекъсване, след което нашите направиха серия от 9:1 и стигнаха до пълен обрат. Гостите бързо си върнаха водачеството, но след тройка на Михаил Калинов частта завърши при равенство – 20:20.

Началото на втория период бе сравнително равностойно. В средата му обаче Финландия поведе с 37:31, но пет поредни точки на Станислав Хинков и два точни наказателни удара на Гавалюгов изведоха отново България напред – 38:37. Именно двамата вкараха общо 27 точки през първото полувреме, след което обаче отборът ни изоставаше с 40:44.

Два поредни коша на финландците направиха преднината им 9 за първи път в мача, но точни стрелби на Деян Колев и Теодор Трифонов веднага след това отново намалиха разликата. Четири минути преди края на частта Деян Колев стресна всички в залата, падайки след контакт с противников състезател, но бързо се завърна в игра. Междувременно две поредни тройки на Александър Гавалюгов отново възстановиха равенството – 59:59. Финландия отново взе леко предимство, а кош със сирената на Станислав Хинков намали за 63:65.

Резултатността спадна значително на старта на решителния период, като двата тима си постоянно си разменяха водачеството и четири минути преди края резултатът бе равен – 71:71. Последваха два поредни коша на гостите, с които те дръпнаха с 5, но тройка на Александър Гавалюгов върна нашите в мача – 74:76 две минути преди сирената. Финландия увеличи аванса си на 6, преди Деян Колев също да се разпише под коша при оставащи 36 секунди. До края обаче тимът ни така и не успя да заличи пасива си.

Александър Гавалюгов бе най-резултатен за България с 32 точки, като вкара и 5 тройки, но от 18 опита. С 18 точки е Станислав Хинков.

За победителите над всички с 21 точки и 15 борби бе Олави Сутела.