Четвърта поредна световна титла за САЩ при жените, Австралия с бронз

Номер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетбол
(сн. FIBA.basketball)

01-10-2022 10:44 | BGbasket.com

САЩ е световен шампион при жените за четвърти пореден път! На финала тази сутрин американките се наложиха над Китай с 83:61 и завършват шампионата в Австралия без загуба, след като доминираха във всичките си мачове. Азиатките пък изравниха най-доброто си класиране, след като преди 28 години също спечелиха сребърните медали.

Началните минути на срещата бяха сравнително равностойни, след което САЩ взе леко предимство и след първата част водеше с 18:13. На няколко пъти те дръпваха с десетина точки през втория период, а на почивката резултатът бе 43:33 в тяхна полза.

След паузата обаче САЩ започна да трупа още по-солиден аванс и преди последната част се откъсна с 68:47. Разликата достигна 29 в оставащото време и въпреки че Китай успя да намали малко в края, на практика в последните минути мачът вече се доиграваше.

Ей‘джа Уилсън изигра поредния си силен мач на шампионата, като стана водещ реализатор с 19 точки и бе избрана за MVP на турнира. Келси Плъм има 17.

За Китай Ли Юеру бе над всички с 19 точки и 12 борби. У Тунтун отбеляза 13, но не доигра мача заради контузия.

В малкия финал също нямаше интрига, като Австралия зарадва местните фенове с бронзовите отличия, побеждавайки Канада с 95:65.

Лорън Джаксън бе в основата на успеха с 30 точки и 7 борби.

За съперника Кия Нърс реализира 19 точки.