Левски взе здраво дерби след драма с продължение срещу ЦСКА

21-11-2022 21:25 | BGbasket.com

Левски спечели първото вечно дерби за сезона в НБЛ, след 95:92 срещу ЦСКА в истински екшън в зала Универсиада.

Мачът премина през куп обрати, равенства, и логично завърши с продължение.

Домакините бяха отворили и двете трибуни, за да осигурят мача, като феновете на ЦСКА заеха места зад скамейките на отборите. Въпреки лошото време над столицата, близо 1500 души решиха да изгледат първото дерби от 13 години насам в зала Универсиада. Дебют за ЦСКА направи Джордан Калахан, а "червените" вдигнаха за мача и Венцислав Петков.

ЦСКА бе отборът, който започна по-съсредоточено двубоя и имаше инициативата в първите минути, макар и да не успя да я материализира в сериозно точково преимущество. Левски вдигна оборотите и в своята зала вкара няколко трудни стрелби, за да възстанови, а след средата на частта успя да вземе и преднина.

Райли Оуенс очаквано предвождаше атаките на "червените" и в първата десетка вкара 10 точки, за да поддържа огъня. За Левски Златин Георгиев получаваше много подкрепа от съотборниците си и заплахите за ЦСКА идваха от различни страни. Кош на Асен Великов със сирената за край на първа част даде 5 аванс на Левски - 25:20.

ЦСКА започна със серия от 6-0 втората част, но Левски отново влезе бързо в релси и не само направи скоростен обрат, но и с атрактивни изпълнения стигна до аванс от 9 точки при 41:32.

Калахан избухна в следващите минути за ЦСКА и вкара 8 точки за гостите, а "сините" дълго бяха без точка от игра. Финалните минути от полувремето преминаха в размяна на кошове и почивката дойде при 46:45 за Левски.

Райли Оуенс завърши с 4 тройки и 18 точки първото полувреме за гостите. ЦСКА наниза и цели 7 тройки до почивката, срещу едва три за домакините.

ЦСКА бе по-твърдият отбор след подновяването на играта и именно това му носеше успех. "Червените" обаче отново не намериха начин да увеличат преднината си, макар да бяха напред през повечето време. Травмата на Венци Петков се обади отново в средата на частта, но Росен Барчовски имаше на разположение малко по-дълга ротация. Чак към края на третата част, след няколко равенства, гостите успяха да поведат с 5 точки.

Левски обаче не играеше добре в нападение и остана без кош от игра над 3 минути до края на периода, което позволи на ЦСКА да се откъсне със 70:62 преди финалната четвърт. Много енергия в тези важни минути донесе младият Дамян Минков, който вкара и последните 4 точки за третата част.

Четвъртият период не разочарова откъм битка, като и двата отбора не бяха готови да се разделят с идеята за успех.

Левски скъси с геройски усилия разликата само до 4 точки, а ЦСКА бе изчерпал лимита си от нарушения още до средата на частта. Оттам всичко вървеше кош за кош, със зъби и нокти, битката под двете табла продължаваше. "Червените" направиха нов обрат минута и половина преди сирената за 78:77. Левски не успя да вкара в своята атака, а Райли Оуенс избухна с решителна тройка с под 30 секунди до края.

Лъчезар Димитров върна тройката и остави жива интригата до последно. Алекс Симеонов пропусна един от два наказателни удара след бърз фаул от другата страна, което направи достатъчно Левски да отбележи два пъти от линията, чрез Джон Флорвиъс, за да изравни до 82:82.

ЦСКА не успя да вкара в останалите 4 секунди от редовното време и мачът отиде в заслужено продължение.

Добавените 5 минути бяха не по-малко емоционални и драматични от тези в редовното време.

Продължението мина през няколко равенства, промени на водачеството, преди за пореден път със зъби и нокти Левски да направи един последен обрат. Джон Флорвиъс и този път не трепна от наказателната линия, а нервите на Барчовски не издържаха и с второ техническо той трябваше да напусне залата преди края на двубоя.

След техническото "сините" вече подпечатаха победата и крайното 95:92.

Златин Георгиев направи пореден забележителен мач с коефициент 42 и 20 точки, 11 борби и 9 асистенции.

27 отбеляза Флорвиъс, който бе 7/10 от наказателната линия. 15 точки добави Лъчезар Димитров, 14 - Асен Великов, 13 - Алън Арнет.

Райли Оуенс отбеляза 25 за ЦСКА, 22 точки и 11 борби добави Зейн Ноулс, 17 - Джордан Калахан. По 11 записаха Дамян Минков и Мартин Сотиров.