Янко Янков: Момчетата имат качества, трябва да вярват повече в себе си

27-11-2022 10:01 | nbl.basketball.bg

Старши треньорът на Шумен Янко Янков сподели мнението си след победата срещу Спартак Плевен у дома:

Първо бих искал да поздравя момчетата за проявения характер. Въпреки, че водехме през по-голяма част от мача, в последната част допуснахме противника да се доближи на 5-6 точки, което ни поизнерви, постегна. През този сезон в такива мачове, в които се стига до такъв резултат, обикновено ги губехме. Това показва едно израстване в момчетата, показаха стабилност, играха умно и мисля, че закономерно победихме един много добър отбор. Отбор, който не случайно до днес нямаше нито една загуба.

За да играем по-добре в остатъка от сезона, ни предстои тежка работа в залата и повече увереност и самочувствие. Момчетата имат качества, трябва да вярват повече в себе си, да изпълняват поставените задачи и мисля, че можем да показваме още по-добра игра, особено вкъщи. Щом успяхме да ограничим Спартак Плевен до 80 точки, значи сме играли в защита стабилно. Имаше един спад в третата част, която те спечелиха с разлика от десетина точки, но пак повтарям проявихме характер. В по-голяма част от времето бяхме стабилни в отбрана и това ни даде възможност да победим.

Мнението си за мача сподели и баскетболистът Георги Кендеров: Трудно победихме, защото в края имахме много играчи, които натрупаха нарушения, но важното е, че се събрахме и взехме победата. Аз съм доволен от сезона си до момента, ръководството е доволно, вървим в правилната посока. Надявам се занапред да продължавам да играя по същия начин. Най-важното нещо е отборният дух. След мача с Плевен трябва да го запазим същия, ако го няма сме загубени.

Неговият съотборник Адриян Секулов, който бе водещ реализатор в мача, допълни: Победата е по-важна от моето представяне, защото в края резултатът е за отбора, не печели Адриян Секулов, печели отборът. Мисля, че бяхме много спокойни глави още в началото на мача. Бяхме хладнокръвни, спазвахме нещата, които си бяхме говорили през цялата седмица и нямаше какво да губим. Те са без загуба, ние направихме лош мач срещу Ямбол и трябваше да се вдигнем. Да, това е един от най-силните стартове на сезон, които правя. Това ми е осми сезон в НБЛ, понатрупах опит и със сигурност, както отборът, така и треньорът са виновни за това нещо. Трябва да надграждаме, да гледаме този мач, да видим какво правим добре, да започнем да го правим отлично. И основно защитата, там е най-важно. Имаш-нямаш ден, трябва да пазиш.

Тагове: НБЛ - мъже, Шумен, Янко Янков