Четворна въртележка изхвърли Балкан от Европа

(сн. FIBA.basketball)
30-11-2022 21:58 | BGbasket.com

Балкан не успя да се класира за следващия етап във ФИБА Къп. В последния си мач от група D българският шампион загуби като гост на кипърския Керавнос с 61:82. В същото време в другата среща Патриоти Левице обърна Опава на свой терен с 94:80, с което всички отбори се изравниха с баланс 3-3. В получилата се четворна въртележка обаче българският тим остана последен, а напред продължиха Керавнос и Патриоти Левице.

Загубата бе трета поредна за Балкан, който стартира с три победи участието си в турнира. На другия полюс пък е съставът от Словакия, който загуби три пъти в началото, но все пак се класира след успех в последните си двубои.

Баскетболистите на Тони Дечев поведоха с 10:2 за малко повече от две минути след началото, възползвайки се от някои грешки на съперника. Домакините обаче имаха предимство в подкошието и бързо скъсиха дистанцията само до 2. Балкан отново увеличи аванса си, но след тройка със сирената на Диондре Бърнс, след първата част от преднината на българския тим останаха 4 точки – 22:18.

Малко след старта на втория период Керавнос стигна и до пълен обрат, като четирима от състава на „зелените“ вече натрупаха по две лични нарушения. Играчите на Михалис Какиузис хванаха няколко важни борби в нападение и след серия от 8:0 се откъснаха с 32:24. Отборът от Ботевград изпитваше сериозни трудности в нападение, като вкара само един кош от игра за цялата втора част и след общо 7 точки в нея, на почивката вече изоставаше с 29:39.

Подемът в играта на кипърския тим продължи и след паузата, като преднината му достигна внушителните 21 точки – 57:36. Забивка на Калвин Годфри и два поредни коша на включилия се силно от пейката Константин Тошков върнаха надеждите на Балкан за нещо повече в срещата, а последната четвърт започна при 61:46 в полза на съперника.

Много пропуски и от двете страни белязаха начало на заключителния период. На два пъти „зелените“ се доближаваха на 13 от своя съперник, но след това домакините отново увеличиха преднината си и спечелиха.

Българският тим отстъпваше най-сериозно в подкошието, където загуби борбите с 25-45.

Усман Крубали бе най-резултатен за победителите с 20 точки, като овладя и 13 борби. Диондре Бърнс има 19 точки и 7 асистенции, 16 точки вкара Реми Абел.

За Балкан Мануел Суарес отбеляза 16 точки. По 11 реализираха Павлин Иванов и Константин Тошков.