Черноморец отнесе Балкан в Бургас

23-01-2023 20:51 | BGbasket.com

Черноморец нанесе четвърта загуба на Балкан от началото на сезона в Националната баскетболна лига. В едно от дербитата на кръга, което се проведе в зала „Бойчо Брънзов“, баскетболистите на Васил Евтимов сразиха своя съперник с 93:83, след като доминираха през целия мач и в голяма част от него водеха с над 20.

Гостите спечелиха борбата под коша, но съперникът им вкара двойно повече в тази зона (52 срещу 26), а освен това отборът от Бургас отбеляза 30 точки от внушителните 26 грешки за „зелените“.

Победата бе седма за Черноморец, който има и девет загуби, а в следващия кръг почива. Балкан е с баланс 11-4 и му предстои мач с Ямбол в Ботевград.

Баскетболистите на Петър Златанович вкараха първите пет точки в мача, но водени от триото си чужденци, Черноморец направи серия от 19:2 и се откъсна в резултата. Защитата на Балкан не успяваше да се справи с разигралите се Макол Мойен и Мунис Туту, а в комбинация със седемте грешки на тима, след десет минути игра домакините водеха с 28:18.

Подемът в играта на бургаския тим продължи и след 10 поредни точки на включилия се от пейката Николай Титков, отборът се откъсна с 45:23. Черноморец продължаваше да си създава повече възможности в подкошието и да бележи лесни точки след грешки на опонента си, като на почивката бе напред с 60:40. Напрежение също не липсваше, като в средата на тази част президентът на тима Васил Стоянов бе изгонен.

След паузата мачът бе накъсан от изпълнения на наказателни удари, както и от отсъдени технически и умишлени нарушения, a Димитър Димитров, Макол Мойен и Симеон Лепичев увиснаха с по четири фаула. Балкан за кратко намали изоставането си на 16, но вкара първия си кош от игра за това полувреме повече от шест минути след началото на полувремето и преди последната четвърт Черноморец водеше с 82:59.

В оставащото резултатността спадна значително, но домакините нямаха проблем да поддържат комфортна разлика и да спечелят, макар „зелените“ да успяха да намалят част от нея. В последните минути и двамата треньори пуснаха в игра младите момчета в отбора си, а на паркета се появи и 44-годишният Михаил Капитанов. За натрупани нарушения срещата не завърши Павлин Иванов.

Мунис Туту бе над всички за победителите с 25 точки и 9 асистенции. Макол Мойен завърши с 18 точки и 7 борби, Георги Боянов се отчете с 16 точки и 8 откраднати топки, а по 10 точки добавиха Джордан Тъкър, Симеон Лепичев и Николай Титков.

За Балкан Павлин Иванов реализира 16 точки, с 13 е Мануел Суарес, 12 има Николай Грозев, а с 6 и 10 борби се отчете Димитър Димитров.