Олимпиакос потопи Барселона в сълзи и си резервира билет за Берлин (видео)

(сн. fosonline.gr)
09-05-2024 00:20 | BGbasket.com

Олимпиакос си проправи път до Финалната четворка в Евролигата. Действащите вицешампиони в турнира на богатите подчиниха Барселона с 63:59 в решаващата четвъртфинална среща, изиграна в „Палау Блауграна“. Мачът се превърна в трилър през по-голямата си част, но във финалните акорди селекцията на Йоргос Барцокас нанесе своя удар и потопи в сълзи баскетболистите, водени от Роджър Гримау. По този начин гърците намериха място в Топ 4 на най-комерсиалната клубна надпревара за трети пореден и общо 13-ти път в своята история.

Също така „червените“ се превърнаха във втория отбор в Евролигата (б.а. – първият е Фенербахче по-рано тази вечер), който успя да спечели решителния пети мач на четвъртфиналите като гост. Това помогна на тима от Пирея да триумфира в серията с 3:2 победи срещу каталунците и да си уреди дуел с Реал Мадрид в Берлин на полуфиналите. Мадридчани отстраниха Баскония след 3:0 успеха, а мачът между Олимпиакос и Реал ще бъде повторение на миналогодишния финал в турнира на богатите.

Пропуските се превърнаха в запазена марка и за двете страни в откриващите минути. Единствено проблясъците на Николас Лапровитола доведоха до глътка въздух в офанзивен план за домакините и минимална разлика 3 точки в края на встъпителния период.

Уили Ернангомес пое диригентската палка в началото на следващата десетка за испанците, които понабраха инерция и се чувстваха доста по-комфортно на паркета. Последва рецитал от страна и на Лапровитола, като именно неговите изпълнения неутрализираха опитите за обрат на гостите, за да могат каталунците да се оттеглят в съблекалнята при 27:25.

Историята от встъпителните моменти на втората част се повториха и на старта на третата, тъй като Ян Весели и Лапровитола се погрижиха „блаугранас“ водачеството да остане в ръцете им. Гърците намериха сили да въдворят ред в своите редици и да изравнят силите за 40:40 след 30 минути игрово време.

В откриващите минути на заключителната четвърт дойдоха моментите на Ернангомес и Лапровитола, които поставиха „лос кулес“ на лидерската позиция. „Червените“ не бяха казали последната си дума и откриха пътя към обрата със съдействието на Найджъл Уилямс-Гос и Шакил МакКисик. Шоу на последния и ключов снаряд от далечна дистанция на Костас Папаниколау се погрижиха тима от Пирея да мечтае все по-силно за място в Берлин. Алекс Абринес и Лапровитола възстановиха надеждите за обрат на действащите шампиони в Лига Ендеса, стопявайки изоставането му само до 3 точки с по-малко от 2 минути, оставащи на часовника, но мощна забивка на Никола Милутинов подпечата фамозната победа на гостите.

Шакил МакКисик поведе листата на реализаторите за гърците с 12 точки. Костас Папаниколау го последва с 11, Никола Милутинов се отчете с 10 и 10 борби.

Николас Лапровитола се отличи за испанците със 17 точки и 7 борби. Алекс Абринес се разписа с 13 точки.

Тагове: Барселона, Олимпиакос, Евролига