Даниел Димитров: Левски не е за подценяване, но отвсякъде погледнато Лукойл е фаворит

(сн. BGbasket.com)
01-03-2013 13:22

Даниел Димитров коментира вчерашните полуфинални мачове за Каменица Купа България между Лукойл Академик – Ямбол и Левски – Рилски спортист. Той даде и прогнозите си за малкия финал Ямбол – Рилски спортист и финала Лукойл Академик – Левски днес за BGbasket.com:

„Първият мач за мен приключи още предния ден, защото Ямбол се изразходи максимално срещу Балкан и силите им стигнаха само за една четвърт да бъдат що-годе равностойни. След това Лукойл заиграха защитата, която искат, разликата стана голяма и мача се доиграваше през второто полувреме. Напълно логично Лукойл с лекота премина полуфинала на път за спечелване на поредната си Купа.

Вторият полуфинал беше далеч по-интересен, с много обрати и перипетии. Просто много по-бързо натрупаха нарушения разиграващите баскетболисти на Рилски спортист и оттам им дойдоха всичките проблеми. Но чест им прави, че се бориха докрай, малко не им достигна. За мен те изпуснаха психологията, когато поведоха с точка около 4-5 минути преди края. Ако там бяха издържали една-две защити, можеха да влязат в края на мача по-близо като резултат до Левски и щяха да имат своите шансове. Явно на Рилски спортист е писано да надиграва Левски само в мачовете от първенството. Защото до момента са 2-2 и Рилски имат победи само в кръговете на НБЛ, а в ЕВРОХОЛД Балканска лига и за Купата загубиха. Но общо взето се затвърди традицията, че винаги е интересно, когато тези два отбора играят. За мен напълно заслужено Левски е на полуфинал. Вглеждайки се и в статистическите показатели, се вижда че ги издърпаха играчите, които са над 30 години. Имаше периодични включвания и на по-младите момчета. На такава фаза в такъв турнир е важно как играят опитните играчи”.

За днешните два мача Даниел Димитров предвиди: “Мачът за трето място започва да бъде много отричан, но според мен не е времето, когато турнирът и започнал и са минали полуфиналите, тогава да се сещат обикновено загубилите на полуфинал, че такъв мач не трябва да има. И двата отбора са длъжни да излязат и да го изиграят, въпреки че им е тежко, особено на Рилски спортист, че не са на финал. Но все пак е някакво престижно класиране да си медалист от Купа България.

Колкото до финала, повечето неща сочат победа за Лукойл, който се явява и фаворит, предвид селекцията и начина, по който влязоха в турнира. Вчера играха много добре срещу Ямбол, въпреки че съперникът им позволи да играят добре. Това им позволи да разпределят игровото време на всички и да имат повече свежест днес за финала, докато при Левски е обратно. Връщайки се години назад, лицето на баскетбола в България – Тодор Стойков не е вдигал Купа в родния си град. Печелил е много, но никога не е вдигал Купа във Варна, независимо с кой отбор. Като прибавим към това нещо, че ако спечелят, това ще бъде първа купа на Сашо Везенков като треньор, мисля че Лукойл отвсякъде погледнато е фаворит.

Левски не са за подценяване, те ще вложат всичко от себе си и съм сигурен, че са заложили доста капани. При всички положения ще бъде интересно, но пак казвам, че за мен Лукойл е по-стойностният отбор. Преимуществото на Левски е, че напрежението е изцяло върху Лукойл. Зависи в каква степен те ще се възползват, защото се играе 40 минути за една купа. Не е дълъг турнир, като едно вътрешно първенство или европейските, в които участват и двата отбора. В един мач всичко може да се случи, но въпреки всичко мисля, че Лукойл ще спечелят поредна Купа. Иска ми се малко повече хора да има в залата. В крайна сметка, като искаме да пълним залите, трябва да се предлага и някакъв продукт, който да бъде интересен, а общо взето преди да е започнал турнирът се знае кои са полуфиналистите, кои са финалистите. Така че в тази насока няма как да залагаме залата да е препълнена, защото повтаряйки се едно и също нещо почти всяка година, на повечето хора им омръзва.”