Берое се сбогува рано с европейската мечта

(сн. FIBA.basketball)
09-10-2019 23:09 | BGbasket.com

Берое отстъпи с 86:108 като гост на Лайден в реванша от квалификациите за ФИБА Къп и с общото 172:179 отпада от надпреварата.

Двубоят приключи драматично, като се наложи продължение да решава изхода му. В редовните 40 минути Лайден водеше с 15 точки, разлика, с която Берое победи в Стара Загора. В добавеното време обаче холандците доминираха, за да стигнат до крайния успех.

Остин Прайс с 22 точки и 11 борби бе най-резултатен за Берое, 18 точки записа Иван Лилов, а Александър Янев добави 17 точки. Реджър Дауъл вкара 11, но направи много грешки и пропуски във важни моменти.

Лайден започна много мобилизирано и поведе в първите минути, но само докато Берое напипа ритъма. Старозагорци стреляха отлично от разстояние и бързо наваксаха изоставането си но така и не стигнаха до пълен обрат. Атаките на Берое в подкошието почти отсъсваха, докато съперникът получаваше доста пространства да бележи оттам.

След 4 тройки в първата част Берое имаше 20 точки в актива си, срещу 25 за Лайден.

Пасивната защита на българския тим обаче докара до серия от 7-0 за холандците в началото на втория период и разликата пак скочи.

14 минути след началото на двубоя всичко започна отначало, след като Лайден занули пасива си от Стара Загора от 15 точки и се откъсна напред със 17.

Берое пак се стегна в края на частта, и направи страхотна серия от 11-0, за да вземе отново преимущество в общия резултат. На почивката Лайден водеше с 46:35, оставяйки цялата интрига за второто полувреме.

Цялата трета част вървеше кош за кош без разликата да нарасне или намалее чувствително, преди серия от 9-0 за Лайден за по-малко от 2 минути да затвори четвъртината. Така холандците отново поведоха в общия резултат с 16 аванс.

В четвъртата част нещата започнаха да придобиват негативен наклон за Берое, а Лайден се откъсна с 21 точки в един момент. Решителни нападения и защити на старозагорци 2 минути и половина преди сирената съхраниха надеждите на Берое, а в последните 60 секунди холандците водеха само със 16.

Драмата стана пълна, когато Иван Лилов вкара тройка с 30 секунди на часовника и изравни общия резултат. Лайден имаше два шанса за атака в тези финални моменти, но не успя да реализира, като Берое бе затворил подкошието. Така след 92:77 за Лайден на реванша и общото 158:158, продължение бе нужно да определи победителя.

В добавените 5 минути Лайден бе отборът, който владееше инициативата, Берое направи доста грешки и изостана вече необратимо.