България пропиля златен шанс и 16 разлика, даде път на Гърция към Евробаскет 2022

Номер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетболНомер 1 за българския баскетбол
(сн: FIBA)

29-11-2020 21:14 | BGbasket.com

Българският национален отбор изпусна Гърция и отстъпи със 78:84 след продължение в четвъртия си мач от група Н в квалификациите за Евробаскет 2022.

Така Гърция може още тази вечер да е класирана за Европейското, при успех на Босна и Херцеговина над Латвия, и това би класирало и босненците за финалите. В такава ситуация България и Латвия ще се борят за последното, трето място в група Н, което да даде квота на нашите за Евробаскет 2022.

Тимът ни водеше с 16 точки в един момент от двубоя, и с пет минута преди края на редовното време. Крайната разлика от 6 бе и най-голяма за Гърция в цялата среща. След като нашите момчета стрелята страхотно от тройката цял мач, в края именно тройките донесоха успеха на съперника.

Огромна бе разликата в борбата под коша, както и в изпълнените и реализирани наказателни удари, които можеха да ни донесат един по-друг изход от двубоя.

Росен Барчовски избра по-ниска петица за начало, с Васил Бачев и Александър Янев за съответно леко и тежко крило. Чавдар Костов показа нападателната си мощ и за пет минути вече бе повел тима с 8 точки и 13:7. Двама от високите играчи в състава ни - Ваклинов и Маринов - направиха бързи два фаула, но България продължи да държи инициативата с определено по-добри нападения.

След кошмарната стрелба от тройката в мача с Босна, сега мерникът бе повече от страхотен - 5/7 за България, и за кратко двуцифрена разлика.

След 10 минути нашият тим водеше с 25:17 и изглеждаше на правилния път.

Ниската петица продължи да дава резултат за България и във втория период, а в средата му отново успяхме да вдигнем аванса, вече до 16. Във втория период добре се включи и Цветомир Чернокожев, а осем играчи се завъртяха успешно в частта. Процентът от тройката оставаше стабилен, а припрените действия на гърците също даваха поле за изява на българския отбор.

Съперникът направи силна серия в края на полувремето, но все пак и тази четвърт остана за България, а на почивка се оттеглихме при 41:31.

Семеен проблем измъчвал Дий Бост: Трудно ми е да говоря, мога да кажа само, че се борихме

Барчовски: Ако сме в пълен състав, можем да спечелим два мача през февруари

Чавдар Костов: В края нямахме нужната енергия

Разликата можеше да бъде и по-голяма, като нашите пропуснаха 5 наказателни удара преди паузата.

Пропуските доста натежаха през второто полувреме, именно от фаула, а България премина през ужасна дупка след подновяването на играта. Бързо за пет нарушения терена напусна Станислав Ваклинов, оставяйки позицията за младите Иванов и Чернокожев до края.

Почти 7 минути тимът ни не вкара кош, което доведе до обрат за гърците. Серията на съперника стигна до 17-0, преди Дий Бост да наниже ключова тройка, за да спре неприятната поредица, а съотборниците му го последваха, за нов обрат, вече в наша полза. До края на третата четвърт националите си върнаха и преднината от 10, но не я задържаха.

България остана напред в резултата, без да успее да се успокои още в първите минути от последната четвърт. Желанието за игра и фантастичната стрелба от тройката все пак държаха тима ни, а четвъртата успешна стрелба от разстояние в тази част ни откъсна с 68:60 с три минути и половина до сирената.

Интригата остана до последно, като в началото на финалната минута от мача, при пет точки разлика, гърците пропуснаха три опита от тройката.

След последното прекъсване за България в мача, гърците ни спряха с добра защита, а след това все пак реализираха тройка. Чавдар Костов върна бързо две точки, но отново получихме тройка, и тя от Янис Атинеу, 17 секунди преди края на двубоя - 70:69.

И тук стрелбата от наказателната линия отново се оказа спънка - Костов пропусна 1 от 2 фаула, а целият отбор вече бе 4/14, до заключителните секунди.

Димитриос Кацивелис бе оставен съвсем необезпокояван да забие в последната атака на Гърция, с което изравни до 71:71. Със сирената Костов опита да спечели мача, но шутът бе неуспешен и срещата отиде в продължение.

В добавените пет минути гърците продължиха с точността от тройката и поведоха с най-големия си аванс в двубоя, от 4 точки. В тези моменти Венци Петков задържа България над водата, като той можеше и да изравни с оставащи 61 секунди, но топката се завъртя три пъти в ринга и излезе. Още една тройка пропуснахме след това, а Гърция получи шанс да приключи мача и отново Атинеу го използва, след дълга тройка и завърши - 84:78.

Чавдар Костов вкара 15, Дий Бост завърши с 12 точки и 7 асистенции, Венци Петков - 11, Александър Янев добави 9, Цветомир Чернокожев - 8.