Балкан прекъсна феноменалната серия на Рилецо след трилър в Самоков

23-01-2021 20:53 | BGbasket.com

Балкан прекъсна победната серия на Рилски спортист. След 12-те поредни успеха в Националната баскетболна лига, тимът на Людмил Хаджисотиров претърпя поражение от „зелените“ със 71:76  на свой терен в Самоков, което бе и първо за тях от октомври насам.

Двата тима изиграха изключително оспорван двубой, преминал през много обрати, като победителят бе определен в последните секунди. В състава на гостите се завърна Денислав Вутев, който обаче не взе участие в срещата.

Победата бе девета за Балкан, който има и четири загуби. Рилски спортист пък вече е с баланс 12-2, но остава лидер във временното класиране.

След този мач и за двата отбора има пауза в НБЛ заради мачовете им от груповата фаза на ФИБА Къп, които ще се проведат през следващата седмица.

Гостите поведоха с 9:3 на старта на мача, но след това съперникът им отвърна с 10 поредни точки и излезе напред. Последваха сравнително равностойни минути, като Рилски спортист наниза общо 5 тройки за първата четвърт, но Балкан показа по-точен мерник в подкошието и така след края й „зелените“ бяха напред с 21:20. Много силно за домакините пък стартира Павлин Иванов, вкарал 11 точки до момента.

Баскетболистите на Людмил Хаджисотиров продължиха да демонстрират много висока успеваемост от далечно разстояние и през втория период, който започнаха със серия от 13:0. Повече от пет минути гостите нямаха кош от игра, но до края на полувремето заиграха по-добре и на почивката вече изоставаха само с точка при 37:38.

Малко след паузата Балкан стигна до пълен обрат при 43:41, а Рилски спортист продължаваше да изпитва сериозни трудности при стрелбата под коша. Преднината на „зелените“ достигна 7 точки, а преди последната четвърт те водеха с 56:53.

В началото на заключителния период се стигна до нов обрат, след като домакините го стартираха с 5 безответни точки. Последва размяна на кошове, но след това тимът от Самоков поведе с 68:63, което принуди Йовица Арсич да вземе прекъсване. По-малко от минута и половина преди сирената обаче Сияни Чеймбърс отново изведе Балкан напред при 73:71, като до края домакините изпуснаха няколко стрелби, а съперникът им успя да удържи водачеството си.

Рилски спортист вкара 14 тройки срещу 6 за опонента си, но стреляше едва 22% за две точки, което се оказа и ключово в срещата.

Най-резултатни за победителите с по 17 точки бяха Сияни Чеймбърс, Божидар Аврамов (8 асистенции) и Тауан Ейджи (9 борби), а 10 точки добави Дарко Балабан.

За домакините Павлин Иванов вкара 14 точки, Брендън Браун има 12, а с 11 е Тихомир Желев.