Ямбол измъкна здрав мач от Спартак, плевенчани с двама контузени

(Сн: balkan-basket.com)
07-02-2021 19:25 | BGbasket.com

Ямбол взе шестата си победа за сезона, след 85:74 срещу Спартак Плевен.

Въпреки крайния резултат и 11-те точки разлика, мачът бе напълно равностоен в голямата си част.

Спартак започна силно и с основното си оръжие - стрелбата от тройката, успя да поведе в началния период. Само в него плевенчани вкараха бързи три и общо 4/5 от тройката за четвъртината.

В средата на частта обаче Ямбол се събуди и направи серия от 16-0 за пълен обрат и добра преднина. Иван Лилов бе в основата на този подем с реализирането на първите 8 точки от поредицата.

В първата четвъртина двата тима успяха да си вкарат общо 50 точки, давайки добра заявка за остатъка от двубоя.

Още в началото на втората част Спартак загуби Николай Маринов, който се приземи много лошо на левия си крак и напусна с помощта на съотборниците си терена. Брат му Мартин Маринов също пропусна пореден мач заради проблеми с адукторите.

Въпреки това гостите имаха импулс в играта си в тази втора част и от своя страна възстановиха равенството, като дори за кратко и поведоха след добри изяви под коша и няколко точни стрелби от средно разстояние.

Ямбол си върна водачеството в края на полувремето, но се оттегли на почивка с 1 напред - 44:43.

Третата четвърт бе страхотна въртележка, но лошият късмет продължи да мъчи Спартак, като в петата минута след почивката и Цветослав Острев получи контузия.

Това обаче като че ли допълнително мотивира съотборниците му, които не се отказаха и размяната на водачеството с Ямбол продължи. Ивко Ивков вкара страхотна тройка със сирената за край на частта, за 66:64 за плевенчани.

Иван Лилов продължи да води Ямбол напред в решителните моменти, а с всяка минута силите на Спартак свършваха.

Плевенчани играеха вече само с шест баскетболисти, след травмите на Маринов и Острев, и не издържаха до края.

Ямбол използва момента си и в средата на последната част тройка на Евгени Василев даде 11 аванс за домакините. Оттам вече трудно нещо можеше да се промени и за заключителните над четири минути отборите си размениха по два коша, за да сложат точка на спора.

Иван Лилов записа най-резултатния си мач за последните два сезона с 30 точки, като бе 6/9 от тройката. По 14 точки вкараха Ерик МакГил и Уили Атууд, 10 и 8 борби допринесе Андрей Иванов.

За Спартак 17 реализира Ивко Ивков, 15 допълниха Острев и Радослав Кочев. Тодор Тодоров за втори пореден мач игра близо 30 минути за 10 точки в актива си.