Момичетата U16 не издържаха срещу Германия в Хелзинки

(сн. FIBA.basketball)
14-08-2021 19:16 | BGbasket.com

Националният ни тим за момичета до 16 години допусна трето поражение в петия си мач от европейския Чалънджър в Хелзинки. Нашите загубиха от Германия с 55:70, като за германките това бе втори успех от петте срещи.

Така България приключи с 2 победи и 3 загуби на финландска земя, на крачка от класиране за световното първенство за 17 години през 2022-а в Унгария. Отборът ни надви Финландия и Латвия, а освен от Германия загуби от Гърция след продължение и от фаворита Франция.

Лидер в Хелзинки са именно французойките, които победиха Латвия с 67:66 точки в ранния мач от днешната програма. Те не допуснаха загуба в петте си мача, а латвийките са с актив 2 победи и 3 поражения, подобно на Германия и България. В късния мач един срещу друг излизат отборите на Гърция (1-3) и Финландия (2-2).

Тимът ни отстъпи в борбата под коша (32-42), а и при стрелбата за 3 точки (5/16 – 10/23).

Водените от треньора Меги Маринкова националки започнаха отлично двубоя срещу Германия със серия от 9:0 и след силна първа четвърт поведоха с 16:9. Германките взеха инициативата във втората част, изравниха при 21:21 и обърнаха до 34:31 на почивката.

Последва равностойна трета четвърт, в която съперникът задържа аванса от 3 точки и преди последните 10 минути нашите изоставаха с 44:47. Българките продължиха да се борят и дори поведоха с 49:47 малко след началото на частта, но със серия от 13:0 Германия дръпна убедително и си подсигури крайния успех.

Най-полезни за България бяха Яна Карамфилова с 20 точки, 7 борби и 5 асистенции и Деница Манолова с 12 точки и 3 борби. За Германия с 16 точки и 13 борби се отличи Аника Золтау.

ПЪЛНА СТАТИСТИКА ОТ МАЧА БЪЛГАРИЯ U16 - ГЕРМАНИЯ U16

ПРОГРАМА, РЕЗУЛТАТИ И КЛАСИРАНЕ НА ФИБА ЕВРО ЧАЛЪНДЖЪР 2021, ХЕЛЗИНКИ - МОМИЧЕТА U16