България с втора загуба в световните квалификации

(сн. БФБ)
29-11-2021 20:47 | Мария Маринова

Мъжкият национален отбор на България претърпя втора загуба в световните квалификации. След поражението от Литва в Клайпеда, тази вечер в „Арена Ботевград“ баскетболистите на Росен Барчовски отстъпиха и на Босна и Херцеговина със 75:85.  Нашите изоставаха през повечето време, но имаха шанс за обрат в края.

Това бе първо домакинство за тима ни от 21 месеца насам, тъй като заради пандемията от коронавирус, предишните мачове се играеха под формата на „балони“.

В другия мач от групата ни по-рано днес Литва победи Чехия като гост със 74:66. Следващият прозорец от квалификациите е през февруари, когато България има два мача с чехите.

След размяна на кошове на старта, босненците взеха инициативата и започнаха да трупат разлика. Само за шест минути те се откъснаха с 19:8, като основна заслуга за това имаше разигралият се Емил Сулейманович, вкарал 12 от точките на тима си. До края на частта играта продължи сравнително равностойно, но след страхотна тройка със сирената на Венцислав Петков, България намали за 19:25.

В началото на втория период преднината на босненците отново стана двуцифрена, но две след поредни тройки на Павлин Иванов и Венци Петков и кош на Александър Янев, нашите се доближиха само на 2 точки. Малко след това „лъвовете“ стигнаха и до пълен обрат при 34:33 след точна далечна стрелба на Станимир Маринов. Баскетболистите на Ведран Боснич обаче бързо си върнаха водачеството и на почивката бяха напред с 50:41.

Националите ни печелеха борбата в подкошието, но правеха много пропуски от тройката след паузата. Това позволи на Босна и Херцеговина две минути преди края на частта да дръпне с 69:50. В оставащото време Йордан Минчев и Димитър Димитров вкараха по един кош и преди последната четвърт тимът ни изоставаше с 55:69.

Въпреки това „лъвовете“ не се отказаха и по-малко от три минути преди сирената намалиха за 70:76 серия от 9:0 на Павлин Иванов и Йордан Минчев. Боснич взе прекъсване, след което отборът му отново поведе с двуцифрена разлика и въпреки опитите  на България да направи късен обрат, удържаха водачеството си до последно.

Миралем Халилович бе най-резултатен за победителите с 21 точки, 17 добави звездата Джанан Муса. Емир Сулейманович се отчете с 14 точки и 8 борби, а 11 точки добави Джон Робъртсън.

За България Чавдар Костов реализира 13 точки и овладя 9 борби. С 12 точки е Йордан Минчев, 11 има Станимир Маринов, а с 10 е Павлин Иванов.